Echogeniczność niejednorodna bez wyraźnych zmian ogniskowych obniżona w USG

Proszę o interpretację USG tarczycy : PP 23x20x46 mm Echogeniczność niejednorodna bez wyraźnych zmian ogniskowych obnizona. LP 17x17x42 mm Echogeniczność niejednorodna obnizona - brzusznie ognisko hypoechogeniczne 8x5 mm, cieśń 4mm. Dodam, że mam zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy i hashimoto. Co to jest to ognisko zapalne?

Witam Panią,

Obraz w ug jest typowy dla choroby Hashimoto. Tak właśnie typowo wygląda tarczyca w usg w przebiegu tej choroby. Obnizona hipoechogeniczność miąższu świadczy o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy, niektórzy lekarze opisując usg, używają takiego sformułowania "ognisko zapalne", ale raczej powinno się unikać tego typu opisów, bo usg nie jest badaniem histopatologivcznym, lepiej napisać zmiany mogą odpowiadać/sugerować zmiany zapalne itd. Ognisko hipoechogeniczne 8x5 mm wymaga kontroli ww usg co jakiś czas, a gdyby się powiększało , konieczna będzie biopsja, jakkolwiek wg statystyk jedynie co 1 na 20 ogniskowych zmian hipoechogenicznych to zmiana nowotworowa, więc "na spokojnie". Proszę powtórzyć sobie usg za ok. 3 mies. , jeśli zmiana nie ulegnie progresji, to kolejne usg za ok. 6-12 miesięcy.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz