Euthyrox po usunięciu płata tarczycy

Witam!Przyjmuję Eutyrox 50,móje wyniki TSH 0,57/Były wyższe od 0,90 do 1,30.FT3-4,16pmol/l,FT4-17,70pmol,TPO-0,21.jestem dziesięć lat po usunięciu prawego płata tarczycy,obecnie w lewym lacie guzek łagodny koloidowy.zastanawia mnie skąd ten spadek TSH,czy może wpadam w nadczynność.Proszę o interpretację

Szanowna Pani,

Obniżenie wartości TSH, jakie Pani obserwuje wynika ze spadku zapotrzebowania na L-tyroksynę, czyli Euthyrox. Przy obserwowanym spadku stężenia TSH zapewne wskazana będzie redukcja dawki Euthyroxu do 37,5 ug/dobę i kontrola TSH po ok. 4-6 tygodniach od modyfikacji leczenia. TSH powinno wówczas mieścić się w zakresie normy. Zmiana dawki leku powinna być jednak również uzależniona od Pani stanu klinicznego, a więc zalecam wizytę u endokrynologa. Spadek TSH może wynikać z większej aktywności hormonalnej Pani tarczycy. Jeśli po operacji chirurdzy pozostawili kikut prawego płata tarczycy, być może zwiększył on swoje rozmiary co doprowadziło do wzrostu produkcji hormonów tarczycy przez Pani gruczoł. Guzek o którym Pani pisze wymaga okresowej kontroli.

Z poważaniem,

Marek Derkacz