Fibroadenoma - czy należy czekać?

Witam, w listopadzie zeszłego roku podczas okresowego badania usg lekarz wykrył u mnie guzek, po wykonaniu biopsji - diagnoza: "pojedyncze drobne skupienia komórek nabłonkowych odpowiadające gruczolakowłókniakowi lub zmianie dysplastycznej". Po wizycie u lekarza onkologa - decyzja, że mam wykonać kontrolne usg za pół roku. Po pół roku w usg nadal widoczna hypoechogeniczna zmiana - bez zmian co do wielkości (10,2x7,4x9 mm). Właśnie jestem po wizycie u chirurga onkologicznego, który zalecił dalszą obserwację. Noje pytanie: czy właściwe jest oczekiwanie na sytuacje, w której guzek będzie należało usunąć, może lepiej usunąć go teraz, póki jest nieduży i nie sprawia kłopotów - a nie czekać aż zacznie gwałtownie narastać? Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Decyzja o postępowaniu w przypadku wykrycia gruczolakowłókniaka jest zależna od wielu czynników. Jest to m.in. wiek pacjentki, wywiad rodzinny w kierunku zachorowań na raka piersi, stosowane leki (np. antykoncepcja hormonalna) itp.

Generalnie nie ma jednoznacznych wytycznych i decyzja zależy od lekarza prowadzącego. Jeżeli guz jest niewielkich rozmiarów i pacjenta nie jest obciążona czynnikami ryzyka raka piersi - wtedy guz można pozostawić do obserwacji. U pacjentek po 40 roku życia, lub posiadających czynniki ryzyka raka piersi – lepiej guz usunąć.

U Pani zgodnie z aktualnie obowiązującymi zaleceniami była wykonana biopsja i kontrolne USG po pół roku, gdzie nie stwierdzono wzrostu guza – stąd pewnie decyzja o dalszej obserwacji. Jeżeli jednak guz na następnym USG okaże się większy lub zacznie Pani odczuwać jakiekolwiek dolegliwości z nim związane – wtedy należałoby pomyśleć o jego usunięciu.

Pozdrawiam serdecznie