Fioletowe zgrubienia wokół odbytu

Jestem młodą kobietą,więc dotąd nic nie robiłam sobie z tego problemu, jednak ostatnio się "obudziłam".Otóż odkąd pamiętam (+/-od 12r.ż) mam wokół odbytu fioletowawe zgrubienia (jakby małe guzki)i jeszcze jeden większy 'przyrost' (w natural. kolorze skóry).Nie sprawiają mi one prawie żadnych problemów, czasem tylko podczas wypróżniania troszkę krwawią. Staram się dobrze odżywiać. Parę lat prowadziłam jednak siedzący tr.życia i miałam kłopoty z wypróżnianiem. Cży to hemoroidy? Jak się ich pozbyć?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak, najprawdopodobniej to hemoroidy. Ich wielkość i zaawansowanie powinien ocenić lekarz chirurg-proktolog. Od oceny klinicznej zależy ich leczenie - zabiegowe bądź miejscowe przy użyciu specjalnych maści i czopków.