Fizjologiczna lordoza lędźwiowa kręgosłupa

Witam, bardzo proszę o wyjaśnienie co oznacza wynik MR: "Fizjologiczna lordoza lędźwiowa kręgosłupa. Uwypuklenie ku tyłowi pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego L4-5 z modelowaniem worka opony twardej." Reszta opisu jest prawidłowa, tzn. nie stwierdza się nieprawidłowości. ania
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Lordoza jest wygięciem kręgosłupa w stronę brzuszną, jej obecność odcinku w lędźwiowym jest prawidłowa. Ponadto w badaniu występują cechy uszkodzenia krążka międzykręgowgo (tzw. dysku) zlokalizowanego pomiędzy 4 i 5 kręgiem lędźwiowym. Nastąpiło przemieszczenie jego elementu, tzw. jądra miażdzystego, w stronę tylną, powodując ucisk na worek oponowy. Postępowanie w tym schorzeniu zależy od nasilenia dolegliwości i występowania objawów neurologicznych. Dobre efekty często przynosi leczenie rehabilitacyjne.