Gdzie mogłabym zgłosić się o pomoc?

Witam, Mam problem z tyłozgięciem macicy. Ogólnie wiem ze da się z tym żyć i niczemu nie zagraża. Jednak w moim przypadku narząd naciska na kręgosłup powodując ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Ginekolodzy u których byłam bagatelizowali problem bo nie przeszkadza w ciąży i porodzie więc nie było powodu żeby coś z tym robić. Chciałabym wiedzieć czy jest jakaś możliwość "odgięcia" macicy. Jeśli tak prosiłabym o nakierowanie gdzie mogłabym zgłosić się o pomoc. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam, Daria.

Redakcja abcZdrowie

Witam, o ile kiedyś tyłozgięcie macicy uznawano za stan patologiczny, tak dziś ginekolodzy stoją na stanowisku, że tyłozgięcie macicy jest podyktowane fizjologią. Trzon macicy wówczas odgięty jest do tyłu – w stronę kręgosłupa, a nie do przodu – sytuacja ta dotyczy ok. 25% kobiet. Więcej o takiej budowie macicy w artykule: https://parenting.pl/tylozgiecie-macicy-charakterystyka-skad-sie-bierze-rozpoznanie-ciaza-porod. Zdaniem lekarzy taka budowa narządu nie powoduje żadnych reperkusji i nie podlega też żadnemu leczeniu. Choć kobiety, u których macica odgięta jest do tyłu, częściej skarżą się na bolesne, obfite miesiączki, którym towarzyszą nierzadko biegunki i silne bóle krzyżowe, to niestety nauka oferuje jedynie leczenie objawowe (przypominam – tyłozgięcie jest jak najbardziej naturalne, więc nie podlega jako takiemu leczeniu) w przypadku dolegliwości bólowych. Warto wspomnieć, że istnieje zabieg nazywany wentrofiksacją i polega on na przyszyciu macicy do przedniej ściany powłok brzusznych, jednak lekarze decydują się na niego w przypadku gdy dochodzi również do wypadania macicy. Jeśli tyłozgięcie uniemożliwia normalne funkcjonowanie z uwagi na bóle kręgosłupa, sugeruję skontaktowanie się z ginekologiem innym niż dotychczas lub wizytę u fizjoterapeuty, który być może zasugeruje leczenie objawowe związane z kręgosłupem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.