Gronkowiec MRSA

Mam 48 lat, jestem kobietą. W listopadzie 2009 miałam zabieg zamknięcia przetrwałego otworu owalnego oraz perforacji przegrody międzyprzedsionkowej zapinką CARDIA, od tamtej pory biorę leki. Gdzieś od września 2009 zaczęło mnie od czasu do czasu drapać w gardle - nie był to ból, nie miałam temperatury, ale z uwagi na zbliżający się zabieg byłam leczona antybiotykami. Po zabiegu również dwa razy brałam antybiotyk. Byłam tym zaniepokojona, ponieważ, tak jak wcześniej pisałam, nie miałam temperatury, wyniki z krwi, CRP, OB, badania tarczycy, stawów wszystko było w normie. Jeden raz tydzień po zabiegu miałam migotanie przedsionków, miałam wtedy niski potas i magnez ale obecnie są w normie. Zrobiłam dwa razy wymaz z gardła: pierwszy raz 26.01.2010 – w wyniku nic nie wyszło, drugi raz 3.02.2010 i okazało się, że… Identyfikacja: staphlococcus aurerus metycylinooporny in vivo na wszystkie antybiotyki beta-laktamowe, tj.penicyliny, penicyliny skojarzone z inhibitorami beta-laktamaz, cefalosporyny i karbapenemy. Szczep o fonotypie MLSB indukcyjnym, nie powinno się stosować żadnych makrolidów, linkozamidów i streptogramin z grupy B. Identyfikacja: Streptococcus specic Antybiogram. Z tym wynikiem poszłam do kardiologa, przepisał mi na pięć dni antybiotyk dwa razy dziennie. Poczytałam na stronach internetowych o tym gronkowcu i wynika z tego, że mogłam zarazić się nim w szpitalu. To, co piszą o gronkowcach, przeraża mnie i teraz nie wiem, czy tak krótko podawany lek będzie skuteczny i co dalej. Po zabiegu mam stosować profilaktykę wsierdzia – też się boję. Nie wiem, czy zarażam, czy kiedy się rozchoruję, mam zawsze mówić lekarzom o tym gronkowcu. Dodam jeszcze, że czasem mnie drapie w gardle, nie zauważyłam innych dolegliwości, czasem krótkotrwały katar. Proszę o pomoc, bo wpadam w paranoję.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani!

Usunęliśmy z Pani pytania wszystkie nazwy leków (ze względu na polskie prawo), ale miałem możliwość się z nimi zapoznać.

Rzeczywiście MRSA jest bakterią, do zakażenia którą często dochodzi w warunkach szpitalnych. Istnieje jednakże możliwość, że zaraziła się Pani w innym miejscu - bardzo trudno to orzec. W każdym razie w Pani przypadku najlepszym wyjściem jest przeprowadzenie eradykacji (fluorochinolon, który Pani dostała na 5 dni) i następnie sprawdzenie, czy była skuteczna poprzez kolejny wymaz. Jeśli będzie skuteczna, nie musi się Pani obawiać i o tej chorobie może Pani zapomnieć. Jeśli nie - należy użyć innych leków.

Natomiast w przypadku zamknięcia otworu w przegrodzie międzyprzedsionkowej profilaktykę infekcyjnego zapalenia wsierdzia (IZW) prowadzi się zwykle przez 12 miesięcy. IZW jest bardzo groźną chorobą mającą cieżkie powikłania, dlatego konieczna jest profilaktyka. Taka profilaktyka polega na podawaniu antybiotyków w każdej sytuacji, gdy do Pani krwioobiegu mogą się dostać bakterie, np. leczenie zęba u dentysty, zabieg urologiczny, zabieg na przełyku, etc. Natomiast, jeśli profilaktyka będzie przez Panią stosowana zawsze w takich sytuacjach i w prawidłowy sposób - to ryzyko IZW jest minimalne. Tak więc nie należy martwić się na zapas.