Guzek pod ułamaną szóstą

Witam. Dolna szostka, korona w 80% ulamana, dziura, kompletne zepsuty. Bol trwal klka dni, po czym na zuchwie lecz kawalek przed szostka pojawil sie guzek, dentysta przepisal clindamicyd. Kazal brac , a pozniej do rwania. Lecz nie odpowiedzial na pytanie co jest tym guzkiem . Dlaczgo ob powstal ?. Dodatkowo, gdy ruszam zebem, boli piatka, a nie zniszczona szostka. Dlaczego ? Dzieki antybiotykowi, ten ostry bol minal ale pewien tepy pozostal. Antybiotyk biore 4 dzien. Guzek nie powinien zniknac?

Witam serdecznie,
Powstały guzek jest najprawdopodobniej ropniem, który znalazł ujście między piątką a szóstką. Stąd też decyzja lekarza o przepisaniu antybiotyku, aby wyciszyć stan zapalny. Stan zapalny może być przyczyną dolegliwości bólowych, które odczuwa pan w piątce, ponieważ szóstka jest już zębem martwym i sama z siebie nie boli (bolą okoliczne tkanki). Aby guzek zniknął, należy usunąć zęba przyczynowego i pozbyć się zmian zapalnych.