Witam serdecznie, najprawdopodobniej na czole na skutek urazu wytworzyła się łagodna zmiana. Dzieje się tak z powodu przejściowego miejscowego stanu zapalnego. W wyniku szeregu procesów związanych ze "schodzeniem'' siniaka następuje przerost tkanki łącznej lub kostnej i wytworzenie się podskórnego zgrubienia. Sytuacja gdy powstaje zgrubienie okostnej bądź wysięk podskórny jest całkiem niegroźna i z pewnością, prędzej czy później, zniknie sama. Bardzo często podobne zmiany tworzą się na goleniach kończyn dolnych i także utrzymują się one przez długi okres, a nawet pozostają na całe życie.
Proszę pamiętać, iż tak jak wspomniałem nie jest to nic groźnego dla zdrowia. Doraźnie poleciłbym stosowanie maści Arcalen, która ułatwia i przyspiesza resorbcję krwiaków, wylewów podskórnych oraz wysięków stawowych i nacieków okołostawowych po urazach i złamaniach. Preparat poprawia krążenie obwodowe w obrębie miejsca użycia. Stosowany jest on wspomagająco w kuracji przy tego typu urazach.
Guz na głowie lub czole to kuliste zgrubienie na powierzchni kości, które powstaje w wyniku uderzenia. Bardzo często towarzyszą mu lekki obrzęk i siniak, które zazwyczaj nie są oznakami poważniejszego urazu. Głowa jest bardzo silnie ukrwiona i podczas uderzenia zostają uszkodzone delikatne naczynia krwionośne, dlatego nawet niewielkie urazy powodują pojawienie się rozległych krwawień podskórnych.
W przypadku urazu, najlepiej wykonać kilka czynności z zakresu pierwszej pomocy. Jak najszybciej przyłóż do guza gazę namoczoną w zimnej wodzie z dodatkiem octu, kostki lodu zawinięte w gazę lub plaster chłodzący. Tego typu okłady obkurczą naczynia krwionośne, zmniejszą krwawienie podskórne i obrzęk oraz uśmierzą ból. Pamiętaj, że zimnego okładu nie można przykładać dłużej niż 10 minut. Następnego dnia możesz zastosować ciepły i wilgotny kompres (w celu rozszerzenia naczyń krwionośnych), który przyśpieszy gojenie. Guz i siniak powinny zniknąć w ciągu 10 dni.
Gdy dodatkowo rozcięta jest skóra, przed przyłożeniem okładu zatamuj krwawienie: przyłóż gazik i lekko uciśnij. Gdy krew przestanie lecieć, zdezynfekuj ranę wodą utlenioną (nigdy preparatami na bazie spirytusu!) i przyklej plaster.
Silne uderzenia w głowę mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie u małych dzieci. Dlatego jak najszybciej wezwij pogotowie lub pojedź z poszkodowanym na ostry dyżur, gdy tylko zauważysz jeden z niepokojących objawów, który może wskazywać na wstrząśnienie mózgu:
a. utrata przytomności,
b. zawroty lub bóle głowy,
c. krwawienie z nosa, ust lub ucha
d. wgniecenie lub zagłębienie w czaszce
e. nudności lub wymioty,
f. zaburzenia świadomości,
g. zaburzenia równowagi,
h. zaburzenia widzenia lub mowy.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy powinnam zgłosić się do lekarza po tym uderzeniu w głowę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić gdy dziecko się uderzyło w głowę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Guzek i siniak na udzie po uderzeniu – odpowiada Lek. Bartosz Małek
- Czy zgrubienie po urazie zaniknie? – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Zawroty głowy po uderzeniu – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Co może oznaczać ten guzek po uderzeniu się w mosznę? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Dlaczego mam siniak w tym miejscu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Guzek po uderzeniu w pierś – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Jakie konsekwencje uderzenia w miejscu rynienki nosowej? – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak
- Zgrubienie i ból po silnym uderzeniu – odpowiada Lek. Paweł Baljon
artykuły
Siniaki - przyczyny, objawy, leczenie
Siniak powstaje na skutek pęknięcia drobnych naczy
Podbite oko - jak wygląda i kiedy znika? Domowe sposoby leczenia
Podbite oko to najczęściej skutek uderzenia bądź u
Stłuczenia - objawy, leczenie i domowe sposoby na siniaki
Stłuczenia to rodzaj obrażeń, które powstają wskut