Guzek za uchem u dziecka

Witam.Mojej 5 letniej córce w okolicach ucha urósł pod skórą guzek.Biopsja wykazała; " Złuszczone masy rogowe,płat komórek nabłonkowych i liczne zwapnienia.Podejrzenie pilomatrixoma".Proszę o odpowiedz co to dokładnie jest,od czego to mogło powstać?Zmiana powstała dokładnie w miejscu po ugryzieniu komara,lekarz mówi że to nie ma nic wspólnego,czy to nowotwór, (tak piszą w internecie), jakie jest leczenie.Jak długo trwa operacja?Do chirurga jesteśmy umówieni ale ja wolałabym już wiedzieć.

Witam. Spokojnie to łagodnego rozrostu komórek macierzy włosa - coś jak kaszak, tyle że z torebki włosa. Wycięty to po problemie.Predyspozycje mogą mieć podłoże genetyczne. Inna nazwa to nabłoniak wapniejący Mahlerbego.

Dr n. med. Marek Rawski

Szanowna Pani - takie guzki usuwa się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym.
Pozdrawiam serdecznie, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg.