Gwałtowne obniżenie ciśnienia i krwawienie z nosa po jedzeniu a oznaka hipotonii poposiłkowej lub bradykardii

Czy gwałtowne obniżenie ciśnienia i krwawienia z nosa po jedzeniu u osoby z niskim ciśnieniem w ogóle oraz z BMI wskazującym na niedowagę - mogą być oznaką hipotonii poposiłkowej lub bradykardii? Jakie jest proponowane przez Państwa postępowanie diagnostyczne oraz leczenie (zależne od wyników proponowanych badań)?

Witam,
U osób starszych niekiedy występuje też hipotonia poposiłkowa. Po jedzeniu, w związku z trawieniem pokarmu, zwiększa się dystrybucja krwi do przewodu pokarmowego, ale odbywa się to kosztem przepływu mózgowego. U osoby starszej, ze zmianami miażdżycowymi, spadek ciśnienia już o około 11 mm Hg może wywołać uczucie osłabienia, mroczki. Takim osobom zalecamy kładzenie się po posiłku.

Proponowałabym Pani wykonać badanie EKG aby określić częstość rytmu komór oraz może badanie Holter EKG z zaznaczaniem pór spożywanych posiłków.