Hashimoto i stosowanie leków a częste oddawanie moczu

Witam, Mam Hashimoto i zażywam encorton (wcześniej przez 3 tyg. 20mg dziennie) obecnie w dawce 10 mg dziennie. 2 tyg temu miałem zapalenie pęcherza i zażywałem Furaginum. Oprócz tego biorę potas, wit. D oraz selen. Od kilku dni bardzo dużo sikam - barwa moczu biała. Czy może to być spowodowane stosowaniem Encortonu? Przebywam obecnie za granicą i nie wiem, czy powinienem się zgłosić do specjalisty czy mogę spokojnie czekać do powrotu do Polski. Bólu przy oddawaniu moczu nie odczuwam.

Witam Pana,

Rutynowe stosowanie encortonu w chorobie Hashimoto nie jest obecnie zalecane, chyba, że miał Pan bolesne zapalenie tarczycy. Z uwagi na hiperglikemizujący wpływ leku (może powodować zwiększenie stężenia glukozy we krwi, co może skutkować zwiększonym pragnieniem i częstszym oddawaniem moczu, warto oznaczyś sobie stężenie glukozy we krwi. Jeśli będzie podwyższone, wskazany kontakt jest kontakt z lekarzem. Z uwagi na epizod infekcji dróg moczowych,co może się wiązać również z częstomoczem sugerowałbym również wykonanie analizy moczu - próbkę rano oddanego moczu należy oddać do analizy. Jeśli wyniki będą wskazywały na infekcję dróg moczowych, należy wówczas ją przeleczyć. Proszę również zwrócić uwagę na cięzar właciwy moczu, czy jest prawidłowy. Jeśli oddaje Pan powyżej 4 litrów moczu na dobę, a ciężar właściwy moczu jest zmniejszony, wówczas powinien się Pan skontaktować z endokrynologiem.
Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz