Higiena jamy ustnej a wizyta u stomatologa

Czy nieumycie zębów przed założeniem plomby u stomatologa może mieć jakieś zdrowotne konsekwencje jeśli chodzi o zęby?

Dzień dobry!
W sposób pośredni może mieć wpływ na zdrowie zębów.
Ponieważ praca w uzębieniu zaniedbanym wywołuje podświadomy brak motywacji do jakości jej wykonania.
Założenie plomby = wypełnienie zęba ze wszystkimi następującymi za tym czynnościami:
opracowanie;
przygotowanie powierzchni zęba;
dobór właściwego materiału dla wypełnienia;
wykonanie właściwego kształtu;
dopasowanie zęba względem zębów sąsiednich.
Dla prawdziwego lekarza jest to artystyczna pasja, która rodzi się w natchnieniu.
Nieumyte zęby przeciwdziałają natchnieniu, uwłaczają godności lekarza i demotywują do starannego wykonania pracy. Świadczą tez o nienależytym traktowaniu własnego zdrowia.
Płytka nazębna jest wylęgarnia drobnoustrojów, które mogą zostać zamknięte w opracowanym zębie i niszczyć go pod wypełnieniem.
Zdecydowanie przed wizyta u lekarza trzeba umyć zęby. Obecnie standardem jest posiadanie w gabinetach jednorazowych szczoteczek. Pacjenta może tłumaczyć jedynie niepełnosprawność fizyczna.
Z życzeniami zdrowia, K. Sławecki!

Nie umycie zębów przez pacjenta przed wizytą oraz przez stomatologa przed założeniem wypełnienia może w jakimś stopniu wpłynąć, na jakość wypełnienia, np. na czas jak długo będzie "przytwierdzone" do zęba.
Dentysta, który zauważył, że pacjent nie umył zębów może poprosić pacjenta, aby ten wstał z fotela i poszedł je umyć jeszcze zanim zacznie się zabieg. Tego typu dentystów jest jednak mało.
Duża część pacjentów z założenia twierdzi, że dbają o zęby - przynajmniej idąc do dentysty swoją niewymuszoną obecnością w gabinecie zapewniają o tym dentystę, iż zależy im na dobrym stanie zębów.
Brak 2ch minut na umycie zębów przed wizytą u stomatologa, nie potwierdza ani szacunku dla swych zębów ani dla dentysty.

Witam.
Tak, zła higiena ma negatywny wpływ na wykonywane zabiegi w obrębie jamy ustnej. W wielu gabinetach dla pacjentów, którzy nie mieli możliwości umycia zębów bezpośrednio przed wizytą są przygotowane jednorazowe zestawy do mycia zębów - szczoteczka z pastą, czasem też nici dentystyczne.

Pozdrawiam,
specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej Tomasz Bigas
http://www.astra-dent.pl/