Homozygota MTHFR TT a planowanie ciąży

Witam. Piszę ponieważ stwierdzono u mnie jakiś czas temu homozygotę MTHFR TT. Lekarz prowadzący przepisał mi 5 miligramów kwasu foliowego przynajmniej na dwa miesiące przed planowaną ciążą, a w razie ciąży zastrzyki z heparyny. Czytałam, że przy tej własnie homozygocie zwiększone jest ryzyko wad genetycznych u płodu. Pytanie podstawowe czy jest to prawda, czy mogę potencjalnie urodzić chore dziecko? Czy jest jakaś skuteczna terapia pozwalająca na urodzenie zdrowego dziecka? Czy ta homozygota stwarza jeszcze inne zagrożenia dla płodu, jakieś inne choroby? Czy sama suplementacja kwasem foliowym 5 miligramów wystarczy plus zastrzyki z heparyny w ciąży, czy muszę jednak obawiać się wystąpienia zespołu Downa u dziecka? Jak duże jest to ryzyko? Pozdrawiam i liczę na Państwa odpowiedzi. Dziękuję z góry.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do lekarza genetyka, po przeanalizowaniu wszystkich danych będzie zarówno ze strony Pani jak i męża/partnera będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie.