Hormony tarczycy a rozwój dziecka

Witam mam 29 lat i jestem w 18tyg ciąży. Wynik mojego badania TSH od 10 tyg ciąży ciągle jest ponad normę np 5,59;6,80 a norma wynosi 4,20. Obecnie lekarz zalecił mi dawkę syntetycznej L-tyroksyny do 150 mg i mam nadzieje ze wreszcie mi się  poziom hormon ów wyrówna. Ponieważ wiem że właśnie w tym okresie ciąży badanie to powinno być jak najlepsze żeby nie zaszkodziło dziecku a więc moje pytanie brzmi czy takie wyniki mogą spowodować jakieś wady umysłowe u dziecka? Z góry dziękuje za odp.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku kobiet z niedoczynnością tarczycy należy podczas ciąży szczególnie dbać o to, by poziom TSH był w normie (a nawet na dolnej granicy normy). To dobrze, że lekarz zwiększył dawkę hormonu.

Trudno zgadywać, czy rozwój Pani dziecka przebiega idealnie dobrze, czy też jest nieco utrudniony przez zbyt niski poziom hormonów tarczycy. Nie ma prostego przełożenia poziomu TSH u matki podczas ciąży na iloraz inteligencji czy tempo rozwoju dziecka, kwestie te zależne są też od wielu innych czynników, przede wszystkim od genów. W Pani przypadku gospodarka hormonalna nie jest jednak bardzo rozregulowana (poziom TSH nie przekracza znacznie normy), więc myślę, że wszystko będzie w porządku.

Pozdrawiam serdecznie!