Ile mogą utrzymywać się powiększone węzły?

Dzień dobry, czy możliwe żeby jedynym głównym objawem mononukleozy były powiększone węzły chłonne szyjne i podbródkowe? Po jakimś czasie do węzłów doszło przeziębienie i lekki ból gardła który utrzymuje się bez przerwy. Trwa to już dwa miesiące. Czy może to być coś innego? Usg węzłów chłonnych pokazało brak patologii, morfologia podniesione lekko monocyty. Czy może to być mononukleoza i ile mogą utrzymywać się powiększone węzły?

Lek. Katarzyna Szymczak

Rozstrzygające byłoby badanie w kierunku limfocytów atypowych oraz przeciwciał przeciwko EBV w klasie IgM i/ lub wykrycie wirusa metoda PCR. Opisane objawy są dość nietypowe dla przebiegu mononukleozy . Powiększone węzły czasem mogą utrzymywać się przez całe życie,ulegają zwapnieniu.
Pozdrawiam