Insulinooporność i nadmierne owłosienie - co to?

Stwierdzono u mnie insulinooporność. Od lat walczę z nadmiernym owłosieniem twarzy. Lekarz przepisał mi G*********** 500, 1 tabl. na noc z kolacją. Czy istnieje jakiś związek pomiędzy insulinoopornością a nadmiernym owłosieniem? Jak długo należy zażywać tabletki na insulinoopornosć? Czy jest to uleczalne? Jakie są skutki nie leczenia tego schorzenia? Czy stylem życia i dietą można zwalczyć tę chorobę? Dodam jeszcze, że wykryto u mnie również hiperprolaktynemię czynnościową. Czy ma ona jakiś związek z insulinoopornością. Dziękuję serdecznie.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Insulinooporność, nadmierne owłosienie twarzy będące objawem hiperandrogenizmu, hiperprolaktynemia czynnościowa – wszystkie te symptomy występują w jednostce chorobowej zwanej zespołem policystycznych jajników (PCO). Jest to schorzenie bardzo częste, polegające na pojawieniu się cech androgenizacji w związku ze zwiększonym stężeniem męskich hormonów płciowych (testosteronu, androstendionu, DHEA-S), zaburzeniami cyklu miesiączkowego o typie cykli bezowulacyjnych (co najmniej 6 miesięcy), typowymi zmianami w badaniach hormonalnych. Dodatkowo w większości przypadków stwierdza się charakterystyczny obraz wielotorbielowatych jajników w badaniu ultrasonograficznym – stąd nazwa choroby.

Więcej o PCO można przeczytać w artykule, który znajduje się tutaj.

Proponuję zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego/internisty lub bezpośrednio do ginekologa w celu zbadania, wykonania badania ultrasonograficznego narządu rodnego i wdrożenia diagnostyki i leczenia tego zespołu. Jest to bardzo ważne, gdyż zespół ten jest najczęstszą przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.