Insulinooporność w ciąży a możliwość założenia pompy insulinowej

Mam stwierdzoną insilinooporność przyjmuję glucophage xr 750 x3/dziennie. 2 dni temu okazało się, że jestem w ciąży. Jakich badań lub zabiegów powinnam się spodziewać? Czy to prawda, że mogę mieć założoną pompę insulinową? Wcześniej przy przyjmowaniu leków poziom cukru był w normie. Od tygodnie sięga 150-160 na czczo.

Witam Panią,

Proszę zgłosić się do diabetologa, w Polsce nie zaleca sie przyjmowania metforminy w ciąży (Glucophage), choć są kraje, gdzie takie postępowanie jest dopuszczalne - np. USA. Może mieć Pani zastosowaną w leczeniu pompę insulinową - w tym celu proszę skontaktować się z Poradnią Diabetologiczną, która takie pompy kobietom ciężarnym wypożycza. W ciąży zalecane stężenie glukozy na czczo to 70 -90 mg/dl, zaś 1 h po posiłkach < 120 mg/dl, a więc warto zmodyfikować leczenie, tak, aby cukry były wyrównane.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz