Interpretacja badania radiologicznego kręgosłupa

Proszę o pomoc i interpretacji badania radiologicznego kręgosłupa L-S. Wynik badania radiologicznego " Obniżona przestrzeń międzykręgowa L5-S1 ze sklerotyzacją blaszek granicznych tych trzonów. Poza tym kregoslup L-S i stawy krzyżowo-biodrowe bez zmian w RTG" Od około 3 tygodni pojawia się ból który rozchodzi się na biodra, czasami zanika lub jest slabszy. Ulge przynosi pozycja siedzaca.Czy to groźne ? Wiek pacjenta 32 lata,mezczyzna

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Opis może sugerować rozpoznanie dyskopatii L5S1 ze zmianami zwyrodnieniowymi. Proponuję zgłosić się do lekarza z wynikiem.

Wynik badania radiologicznego kręgosłupa świadczy o dyskopatii w odcinku L5-S1. Sklerotyzacja z kolei świadczyć może o wielu schorzeniach np. choroba zwyrodnieniowa.
W przypadku dyskopatii ból jest jednym z objawów. Rozpoznanie choroby należy do ortopedy, który po dokładnym zbadaniu Pana oraz zapoznaniem się z wszystkimi badaniami, w tym radiologicznymi, postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.
Dlatego sugerowałbym udanie się wraz z wynikiem badania radiologicznego do Poradni Ortopedycznej (ortopedy) w celu konsultacji.

Pozdrawiam.