Interpretacja morfologii

Jestem kobietą, mam 32 lata; lekarz stwierdził głęboką anemię, mam wykonać usg, kolonoskopię. Oto moja morfologi: HCT-31,5 RBC-4,79 HGB-9,2 WBC-6,68 MCV-65,8 MCHC-29,2 MCH-19,2 RDW-SD-45,4 RDW-CV-20,1 PLT-270 PDW-15,3 MPV-10,9 P-LCR-34,0 PCT-0,30 OB-17mm po1H Mam przyjmować żelazo, nie mam żadnych objawów. Jaka może być przycznyną takich wyjików, do tej pory byłam zdrowa, nie stosowałam żadnej diety. Majka

Aleksandra Katarzyńska

Szanowna Pani!
Na podstawie Pani morfologii rzeczywiście rozpoznaje się niedokrwistość z niedoboru żelaza, powszechnie nazywana anemią. U dorosłych niedokrwistości z niedoboru żelaza mogą być skutkiem przewlekłego krwawienia. Krwawienie to stymuluje szpik do zwiększenia produkcji krwinek czerwonych, co doprowadza do wyczerpania ustrojowych zapasów żelaza (żelazo wchodzi w skład krwinki). U młodych kobiet, tak jak w Pani przypadku, jedną z najczęstszych przyczyn są obfite krwawienia miesięczne.

U kobiet po menopauzie częstą przyczyną przewlekłego krwawienia mogą być zmiany w obrębie układu pokarmowego (polipy jelita grubego, nowotwór jelita grubego). Innym częstym miejscem krwawienia są owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Również w tym przypadku należy wykluczyć obecność zmiany o charakterze nowotworowym. Myślę, że zalecone przez Pani lekarz prowadzącego badania, są jak najbardziej wskazane, aby wykluczyć, bądź potwierdzić krwawienie z przewodu pokarmowego. Pisze Pani, iż nie zauważa u siebie żadnych objawów. Proszę jednak zwrócić uwagę, czy nie zauważyła Pani u siebie bladości i szorstkości skóry, bólu języka, zajadów w kącikach ust, pieczenia w jamie ustnej, łamliwości włosów i paznokci oraz ogólnego osłabienia. Są to klasyczne objawy niedokrwistości. Leczenie jest zależne od rodzaju anemii, jeśli jest ona wynikiem innego schorzenia, należy skupić się na wyleczeniu choroby podstawowej.

Konieczne jest wyleczenie źródła krwawienia, gdy ono stanowi powód niedokrwistości (usunięcie polipa jelita grubego, leczenie choroby wrzodowej). W farmakoterapii, stosowane są, tak jak zalecił Pani lekarz, preparaty zawierające żelazo.