Przewlekła anemia

Witam. Mam 18 lat i od około 5 lat nieprzerwalnie anemię (obniżone HGB, żelazo, mikrocytoza). W szpitalu przeprowadzona krzywą wchłaniania żelaza, wyszła dobrze. USG jamy brzusznej także. Podano mi preparat żelaza, wyniki trochę się poprawiły, wypuszczono mnie ze szpitala. Za kilka tygodni był nawrót. Przed pójściem do szpitala przyjmowałam preparat żelaza, bez większej poprawy. Aktualnie leczyłam się preparatem żelaza (chociaż bardzo źle się po nim czułam). Dwa tygodnie po zakończeniu przyjmowania, żelazo nadal nie jest w normie. W mojej diecie co prawda jest mało mięsa, jednak staram się uzupełniać żelazo innymi produktami. Buraczki, pokrzywa do picia, pietruszka są na porządku dziennym. Do tego żelazo w tabletkach. Jeśli jest poprawa, to niewielka. Jakie mogą być przyczyny takiej anemii? Jeszcze nigdy nie widziałam swojej morfologii w normie, a nie wiem, co jeszcze mogę zrobić.

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam serdecznie.

Częstą przyczną anemii z niedoboru żelaza, zwłaszcza u kobiet, są przewlekłe krwawienia. W celu wykluczenia źródła krwawienia wskazane byłoby wykonanie badań endoskopowych przewodu pokarmowego (gastroskopii, kolonoskopii) oraz badania ginekologicznego. Z względu na przewlekłe występowanie niedokrwistości powinna Pani zostać skierowana przez swojego lekarza rodzinnego do poradni hematologicznej. Tam specjalista właściwie dobierze preparat żelaza i zaleci odpowiednie postępowanie diagnostyczne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty