Przewlekła anemia
Witam. Mam 18 lat i od około 5 lat nieprzerwalnie anemię (obniżone HGB, żelazo, mikrocytoza). W szpitalu przeprowadzona krzywą wchłaniania żelaza, wyszła dobrze. USG jamy brzusznej także. Podano mi preparat żelaza, wyniki trochę się poprawiły, wypuszczono mnie ze szpitala. Za kilka tygodni był nawrót. Przed pójściem do szpitala przyjmowałam preparat żelaza, bez większej poprawy. Aktualnie leczyłam się preparatem żelaza (chociaż bardzo źle się po nim czułam). Dwa tygodnie po zakończeniu przyjmowania, żelazo nadal nie jest w normie. W mojej diecie co prawda jest mało mięsa, jednak staram się uzupełniać żelazo innymi produktami. Buraczki, pokrzywa do picia, pietruszka są na porządku dziennym. Do tego żelazo w tabletkach. Jeśli jest poprawa, to niewielka. Jakie mogą być przyczyny takiej anemii? Jeszcze nigdy nie widziałam swojej morfologii w normie, a nie wiem, co jeszcze mogę zrobić.

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie.
Częstą przyczną anemii z niedoboru żelaza, zwłaszcza u kobiet, są przewlekłe krwawienia. W celu wykluczenia źródła krwawienia wskazane byłoby wykonanie badań endoskopowych przewodu pokarmowego (gastroskopii, kolonoskopii) oraz badania ginekologicznego. Z względu na przewlekłe występowanie niedokrwistości powinna Pani zostać skierowana przez swojego lekarza rodzinnego do poradni hematologicznej. Tam specjalista właściwie dobierze preparat żelaza i zaleci odpowiednie postępowanie diagnostyczne.