Złe wchłanianie żelaza może być spowodowane różnymi czynnikami np. uszkodzeniem śluzówki, zbyt małą ilością dobrych bakterii jelitowych (żelazo wchłania się w jelicie cienkim). Czy chociażby candida (proszę sobie zrobić testy z krwi na candidę IgM i IgG - dostępne u niektórych dietetyków).
Wegetarianizm nie oznacza niedoborów żelaza jeśli dieta jest dobrze zbilansowana i nie ma nieprawidłowości w organizmie. Ale faktycznie to anemia może powodować że tak źle się Pani czuje.
Może ograniczone ma Pani wchłanianie poprzez nieprawidłowe przyjmowanie leków?Wchłanianie zwiększymy jeśli będziemy przyjmować żelazo je na czczo lub między posiłkami. Warto preparat popić sokiem z cytrusów albo zjeść trochę papryki czy pietruszki (bogatsze w wit C, która poprawia wchłanianie żelaza). Proszę się również suplementować wit B12, którą można w naturalny spoób dostarczyć tylko w produktów zwierzęcych. Korzystne są także witaminy B6 i kwas foliowy.
Jeśli spożywa Pani produkty mleczne - ograniczyłabym je, ponieważ utrudniają wchłanianie żelaza. Jeśli je Pani produkty mleczne to chociaż proszę nie suplementować żelaza oraz nie spożywać produktów w niego bogatych (soja, orzechy, fasola) razem z produktami mlecznymi. Tak samo herbata, kawa czy wino ograniczają wchłanianie żelaza (kawa o 40% a herbata aż o 60% - ponieważ zawierają garbniki, inaczej zwane taninami).
Błonnik również ogranicza wchłanianie żelaza.
Mam nadzieję, że choć trochę usystematyzowało Pani to wiedzę i pomoże we wchłanianiu żelaza. Pozdrawiam, Ewa Trusewicz, dietetyk
Witam, Pani dieta jest prawdopodobnie źle zbilansowana. produkty zwierzęce, a szczególnie podroby, mięso i ryby dostarczają wit. B12, która jest ważna m.in. dla prawidłowej przemiany węglowodanów, tłuszczów i białek oraz dla produkcji krwinek czerwonych. Niezbędna jest również dla prawidłowego działania układu nerwowego. W Pani diecie zapewne występuje duży niedobór tej witaminy. Pani otyłość może wynikać z zaburzeń hormonalnych, dlatego należy się udać do endokrynologa oraz do dietetyka, który ułożyłby indywidualnie dopasowaną dietę uwzględniającą występujące schorzenia. Lekarz rodzinny może wcześniej zlecić wstępne badania. Na swojej stronie podaję, jakie https://zdrowadieta.szczecin.pl/oferta/pakiet-opieki-specjalistycznej/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Mały niedobór żelaza a anemia – odpowiada Magdalena Mroczek
- Jaką dietę stosować przy nadmiarze żelaza? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
- Jakie produkty spożywcze podnoszą poziom żelaza? – odpowiada Mgr Monika Więckowska
- Niski poziom żelaza we krwi – odpowiada Lek. Małgorzata Waszkiewicz
- Co może oznaczać lub co może być przyczyną zwiększonego żelaza we krwi? – odpowiada Mgr Elżbieta Sternal
- Jaka dieta przy anemii u 16-latki? – odpowiada Dr Agata Jarnuszewska
- Dieta odpowiednia przy anemii – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Anemia a dieta na wzmocnienie organizmu – odpowiada Mgr Justyna Siwiela
- Anemia: jaką dietę zastosować po leczeniu? – odpowiada Mgr Maria Kreid
- Czy witaminę B12 można brać bez konsultacji z lekarzem? – odpowiada Mgr Agata Sieczkowska
artykuły
Co utrudnia wchłanianie minerałów?
Minerały w codziennej diecie By organizm prawidło
Wypadają ci włosy i jesteś chronicznie zmęczona? To może być niski poziom żelaza i ferrytyny
Ciągłe infekcje, senność i zawroty głowy? Jesteś n
Popijasz tym leki? 6 napojów, których nie wolno łączyć z lekami
Choć ulotki nie określają precyzyjnie, czym popija