Interpretacja wyników koronarografii

Mój mąż jest po bajpasach i po balonikowaniu. Ostatnia koronarografia wykazała: zastawka mitralna, morfologicznie niewielka niedomykalność, ścian LV upośledzona funkcja rozkurczowa w badaniu dopplerowskim napływu mitralnego, kurczliwość ścian: głęboka hipokineza seg, podstawowego i środkowego LTW: GLTW - zmiany przyścienne, bez restentozy w miejscu impantowanego stentu; GPZ - bez cech restentozy w miejscu implantowanego stentu, dalej wąska, obwód wypełnia się dobrze do LIMA; GO - zmiany przyścienne; PTW: seg,1, w proksymalnym odcinku iplantowanego stentu zwężenie graniczne, dobrze wypełnia się pomost tętniczy (AR sin); Pomosty: LIMA- GPZ- drożna; RIMA od LIMA (Y-gaft)- bardzo wąska, wypełnia się słabo; AR sin - drożne, bez zwężeń.

Witam!
Na podstawie powyższego opisu można stwierdzić, że na skutek epizodu niedokrwiennego (zawału) doszło do osłabienia kurczliwości ścian lewej komory serca i jej hipokinezy (zmniejszonej ruchomości). W ocenie drożności naczyń wieńcowych stwierdzono istotne zwężenie w przebiegu pomostu tętniczego RIMA od LIMA (pomost z prawej tętnicy piersiowej wewnętrznej) oraz graniczne zwężenie w prawej tętnicy wieńcowej. Do całkowitej oceny sytuacji konieczne jest również wzięcie pod uwagę wywiadu oraz badania fizykalnego. Lekarze wykonujący badanie powinni określić czy konieczne jest stentowanie zwężenia. Wynik należy skonsultować z kardiologiem i pozostać pod jego kontrolą. Pozdrawiam serdecznie!