Interpretacja wyników tarczycy

Mam 28 lat, na tarczycę leczę się od 3 lat - mam nadczynność tarczycy. W ciągu 3 lat miałam 2 razy odstawiany lek, tarczyca powraca. Leki, które brałam, tj. preparat tiamazolu 10 lub 20 do tego witamina B6, przez pewien okres brałam tabletki tyroksynę 50. Po odstawianiu leków na pół roku czułam się dobrze, po czym wróciła choroba i TSH było 0,021; po miesiącu brania leku tiamazolu 10 (pół tabletki rano) wynik TSH 2,36; FT3 6,50; FT4 24,06; 26 stycznia miałam robione kolejne badania FT4 14,41 i ALT 15 IU; 31 marca zrobiłam ponownie wyniki, gdzie TSH 5,50. Z ostatniego USG zrobionego 16 grudnia 2009: Prawy płat tarczycy o wymiarze 22x20x63 mm, lewy płat o wymiarze 18x15x53 mm, cieśń 6 mm. Echogeniczność całej tarczycy niejednorodnie obniżona. W prawym płacie słabo wydzielają się rozsiane obszary niejednorodnie hypoechogeniczne o średnicy do 6 mm, ewidentnych zmian ogniskowych nie widać. Ukrwawienie całej tarczycy miernie wzmożone. Obustronnie na przebiegu dużych naczyń widoczne hypoechogenicznie wydłużone węzły chłonne o dł. do 14 mm, nie tworzące pakietów - najpewniej pozapalne. Lekarze zalecają kurację jodem albo operację, natomiast jeden lekarz twerdzi, żeby leczyć farmakologicznie, ponieważ po pewnym czasie to samo przejdzie w niedoczynność. PS W 2008 roku anty TPO>600.0 IU/ml ^^^

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Sądząc po ostatnim wyniku TSH, już teraz wchodzi Pani w fazę niedoczynności tarczycy (faza zejściową po okresie nadczynności - typowy przebieg w zapaleniu tarczycy typu Hashimoto), w związku z czym w tej chwili leczenie jodem lub operacyjne wydaje się niezasadne. Najprawdopodobniej kurację jodem proponowano Pani w czasie nadczynności, w związku z niestabilnym poziomem hormonów. W niedługim czasie czeka Panią jednak ponowne wdrożenie leczenia substytucyjnego tyroksyną.

W związku z niejednorodnym obrazem tarczycy wskazane jest przebywanie pod dalszą opieką lekarza, by okresowo wykonywać badanie usg. W przypadku, gdy wyodrębnią się w większym stopniu zmiany ogniskowe w tarczycy, warto wykonać kontrolną biopsję cienkoigłową tarczycy w celu wykonania badania cytologicznego.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o badaniach hormonów tarczycy.

Serdecznie pozdrawiam!