Interpretacja wyniku badania histopatologicznego po usunięciu znamienia barwnikowego

Dzień dobry! Mój tata lat 52 miał usunięte znamię barwnikowe w okolicy klatki piersiowej. Podam Pani wyniki badania histopatologicznego i poproszę o wyjaśniene. Rozpozn. histopat.- Meanoma malignum cutis typus SSM with vertical growth exulcerans. Clark IV, Bleslow 3mm, iameter 1,3 mm pT 3b. U podstawy zmiany obecny skąpy naciek limfocytarny. Nie stwierdza się pozostałości preegzystentnego znamienia. Minimalny margines boczny mm. Bardzo proszę o odpowiedz. Serdecznie dziękuję
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Lek. Rafał Gryszkiewicz
90 poziom zaufania

Dzień dobry,
w badaniu zdiagnozowano nowotwór złośliwy skóry - czerniaka złośliwego o stopniu IV w skali Clark'a i III w skali Breslow'a (głębokość naciekania). Z wynikiem badania należy zwrócić się niezwłocznie do lekarza zlecającego usunięcie znamienia lub do onkologa.
Konieczne jest najprawdopodobniej dalsze leczenie onkologiczne.

0

Melanoma malignum cutis typus SSM with vertical growth exulcerans. Clark IV, Bleslow 3mm, diameter 1,3 mm pT 3b
- oznacza dokładnie
Czerniak złośliwy skóry typu powierzchownego przemieniający się w dużej części w owrzodzenie. Klasyfikacja Clark IV czyli nacieka warstwę siateczkowatą skóry (głęboko). Klasyfikacja Bleslow 3mm - oznacza naciek na 3 mm głębokości skóry.
diameter 1,3 mm pT 3b - średnica zmiany 1,3 mm (może cm?)
Klasyfikacja histopatologiczna TNM guza to pT 3b czyli nacieka na głębokość 2-4 mm i wrzodzieje.
Jest to czerniak szerzący się powierzchownie (ang. superficial spreading melanoma, SSM) - najczęstsza odmiana (60-70% przypadków), na ogół powstaje na podłożu znamion barwnikowych, zazwyczaj atypowych (dysplastycznych) i jest dość słabo agresywny w stosunku do innych typów czerniaka.
Niestety zaawansowanie miejscowe czerniaka jest duże (pT3 w skali maksymalnej pT4). Wymagana pilna interwencja onkologiczna i zapewne chirurga onkologa. Nie podała Pani usytuowania wyciętego czerniaka. Zazwyczaj w takim przypadku zwiększa się marginesy wyciętych tkanek wokół czerniaka oznacza węzła wartownika (czy nie ma przerzutów w pierwszym, najważniejszym węźle chłonnym , który zaopatruje obszar czerniaka). Jeśli w węźle będą przerzuty wycinka się blokowo sąsiadujące węzły chłonne. Taki jest ogólny schemat postępowania, ale mogą byc w tym względzie odchylenia (zwłaszcza w zaleności od lokalizacji, wieku chorego). O wszystkim zadecyduje chirurg onkolog po bezpośrednim badaniu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty