Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Interpretacja wyniku badania histopatologicznego po usunięciu znamienia barwnikowego

Dzień dobry! Mój tata lat 52 miał usunięte znamię barwnikowe w okolicy klatki piersiowej. Podam Pani wyniki badania histopatologicznego i poproszę o wyjaśniene. Rozpozn. histopat.- Meanoma malignum cutis typus SSM with vertical growth exulcerans. Clark IV, Bleslow 3mm, iameter 1,3 mm pT 3b. U podstawy zmiany obecny skąpy naciek limfocytarny. Nie stwierdza się pozostałości preegzystentnego znamienia. Minimalny margines boczny mm. Bardzo proszę o odpowiedz. Serdecznie dziękuję
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Pieprzyki a rak skóry

Czy pieprzyki mogą przyczynić się do powstania raka skóry? Czy niepozorna brązowa plamka może stać się czerniakiem? Na ten temat wypowiada się specjalista - prof. Waldemar Placek, dermatolog.

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Dzień dobry,
w badaniu zdiagnozowano nowotwór złośliwy skóry - czerniaka złośliwego o stopniu IV w skali Clark'a i III w skali Breslow'a (głębokość naciekania). Z wynikiem badania należy zwrócić się niezwłocznie do lekarza zlecającego usunięcie znamienia lub do onkologa.
Konieczne jest najprawdopodobniej dalsze leczenie onkologiczne.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0

Melanoma malignum cutis typus SSM with vertical growth exulcerans. Clark IV, Bleslow 3mm, diameter 1,3 mm pT 3b
- oznacza dokładnie
Czerniak złośliwy skóry typu powierzchownego przemieniający się w dużej części w owrzodzenie. Klasyfikacja Clark IV czyli nacieka warstwę siateczkowatą skóry (głęboko). Klasyfikacja Bleslow 3mm - oznacza naciek na 3 mm głębokości skóry.
diameter 1,3 mm pT 3b - średnica zmiany 1,3 mm (może cm?)
Klasyfikacja histopatologiczna TNM guza to pT 3b czyli nacieka na głębokość 2-4 mm i wrzodzieje.
Jest to czerniak szerzący się powierzchownie (ang. superficial spreading melanoma, SSM) - najczęstsza odmiana (60-70% przypadków), na ogół powstaje na podłożu znamion barwnikowych, zazwyczaj atypowych (dysplastycznych) i jest dość słabo agresywny w stosunku do innych typów czerniaka.
Niestety zaawansowanie miejscowe czerniaka jest duże (pT3 w skali maksymalnej pT4). Wymagana pilna interwencja onkologiczna i zapewne chirurga onkologa. Nie podała Pani usytuowania wyciętego czerniaka. Zazwyczaj w takim przypadku zwiększa się marginesy wyciętych tkanek wokół czerniaka oznacza węzła wartownika (czy nie ma przerzutów w pierwszym, najważniejszym węźle chłonnym , który zaopatruje obszar czerniaka). Jeśli w węźle będą przerzuty wycinka się blokowo sąsiadujące węzły chłonne. Taki jest ogólny schemat postępowania, ale mogą byc w tym względzie odchylenia (zwłaszcza w zaleności od lokalizacji, wieku chorego). O wszystkim zadecyduje chirurg onkolog po bezpośrednim badaniu.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy