Interpretacja wyniku badania jamy brzusznej 41-latki

czy mogę prosić o przetłumaczenie na taki normalny jezyk.. "aorta brzuszna w widocznych fragmentach nieposzerzona w okolicy kątnicy widocznych poszerzona petla jelita cienkiego z leniwa perystaltyk (nie rozumiem tego słowa) ściana jelita niepogrubiana obrebie prawego dołu biodrowego na przebiegu tetnicy biodrowej wspólnej i zewnetrznej widoczny pakiet powiekszonych wezły chłonnych łacznej długsci 27 mm wezły o morfologii zapalnej o zachowanym zróznicowaniu korowo zatokowym wolnego płynu jamy"

Witam,

Opis wydaje sie nie do konca kompletny. Analizujac go od poczatku mozna powiedziec ze lekarz wykonujacy badanie nie stwierdzil nieprawidlowosci w zakresie aorty brzusznej. Leniwa perystaltyka oznacza ze jelita pracuja "na zwolnionych obrotach", co mmoze wstecznie dawac poszerzenie petli jelitowej na skutek zbyt wolnego przemieszczania zalegajacej tresci do dalszych odcinkow jelita. Obecnosc wezlow chlonnych o morfologii zapalnej swiadczy o obencosci ogniska infekcji - najpewniej w zakresie konczyny dolnej skad splywa chlonka do tej stacji wezlow chlonnych. Wskazane oznaczenie morfologii krwi, oznaczenie markerow stanu zapalnego (OB, CRP).
W celu wyjasnienia watpliwosci odnosnie jelit byc moze wskazane byloby wykonanie badania endoskopowego (kolonoskopia).

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga