Interpretacja wyniku biopsji u czterdziestolatki

Biopsja: opis makroskopowy: hypechogenicznego ogniska śr. 6 mm w lewym płacie z cechami przebudowy guzkowej. Rozpoznanie: Obraz ogniska zwyrodnienia płynowego. Rozmaz zawiera obfite masy białkowe z licznymi tyreofagami. Proszę o interpretację wyniku biopsji. Czy są to zmiany nowotworowe? Jak można je leczyć? Co oznacza zwyrodnienie płynowe i masy białkowe z tyreofagami?

Witam serdecznie!

Wynik badania cytologicznego wskazuje najprawdopodobniej na zmianę torbielowatą (torbiel tarczycy, która jest zmianą łagodną). Nie jest to obraz do końca diagnostyczny ponieważ w materiale znalazły się głownie masy białkowe, a nie komórki tarczycy. Postępowanie uzależnione jest od całości obrazu klinicznego czyli przede wszystkim wywiadu dot chorób tarczycy (od kiedy ma Pani problemy z tarczycą, jak wyglądało dotychczasowe leczenie jeśli było, czy nie ma cech zaburzeń czynności tarczycy - np. niedoczynność albo nadczynność), Pani wieku, ewentualnych obciążeń rodzinnych.

Jeżeli endokrynolog uzna to za stosowne, wskazane byłoby ewentualne powtórzenie biopsji za 3-12 miesięcy i obserwacja, oraz leczenie ewentualnych zaburzeń hormonalnych.

Pozdrawiam.