Interpretacja wyniku TK jamy brzusznej u 35-latka

Interpretacja wyniku TK jamy brzusznej. 35lat. HBV od wielu lat, obniżone płytki - ok 65tys. (biopsja póki co wykluczona), ALAT 220-390, ASPAT 120-180, GGTP nieco powyżej normy, bilurubina w normie, wiremia przed leczeniem >1mld, po 4 miesiącach Baraclude >700tys, ogólny stan dobry, umiarkowana dieta bez % i smażonego, z ostropestem, esselive, hepatil. Gastroskopia - żylaków przełyku brak. Odebrany wynik TK przed i po podaniu kontrastu dożylnie:Nadprzeponowe segmenty obu płuc bez zmian ogniskowych, jamy opłucnowe wolne. Wątroba w linii środkowo-obojczykowej do 135mm, o obniżonej densyjności - jak w przypadku rozlanego uszkodzenia miąższu, dyskretnie zaznaczone drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe w zakresie lewego płata. Pęcherzyk żółciowy gładkościenny, bez widocznych złogów w świetle, PZW nieposzerzony. Poszerzona żyła wrotna do ok. 17mm, żyła śledzionowa do ok. 14mm, żyła krezkowa do 12,5mm - cechy nadciśnienia wrotnego.

Wynik badania TK sugeruje uszkodzenie wątroby - włóknienie. W przypadku przeciwwskazań do wykonania biopsji wątroby należałoby skorzystać z bezinwazyjnych metod oceny włóknienia. Polecam elastografię SWE.
Pozdrawiam
M. Inglot