Interpretacja wyniku tomografii komputerowej u chorej na czerwienicę właściwą

Proszę o interpretację wyniku tomografu komputerowego. Jest to tomografia mojej mamy. Mama choruje na czerwienicę właściwą. Ma zwapnione lewe płuco, a w prawym rozedmę. Piszę o tych chorobach, bo może to być pomocne. W ciągu ostatnich dwóch lat w szalonym tempie nastąpił u niej zanik pamięci. Ciągle śpi. Ma problemy ze zrozumieniem zwykłych słów. Nie pamięta już ani dzieci, ani męża. Widzi wyimaginowane osoby. A oto wyniki (pierwszy wcześniejszy dla porównania i drugi robiony teraz): 2010 r. Na podstawie dostarczonych do opisu tomogramów dwufazowego badania TK głowy uwidoczniono: W zakresie lewego pogranicza ciemieniowo-potylicznego hypodensyjne ognisko o wymiarach około 2 x 1 cm - obraz TK sugeruje przebytą zmianę naczyniopochodną o charakterze niedokrwiennym. Cechy zaniku korowego mózgu w zakresie płatów czołowych, skroniowych i ciemieniowych. Zwapnienia w szyszynce, splotach naczyniowych komór bocznych mózgu, tętnicach dogłowowych. Układ komorowy nieposzerzony i nieprzemieszczony. Nie stwierdza się obecności krwi o lokalizacji nad ani śródmózgowiowej. Po podaniu środka kontrastowego nie stwierdza się ognisk wzmocnienia patologicznego.

2012 r. Badanie TK głowy bez i z kontrastem: Tętniak okolicy podziału prawej tętnicy środkowej mózgu o przekroju ok. 4,5 mm. W okolicy rogów czołowych komór bocznych niewielkie zmiany hipodensyjne-naczyniopochodne. W lewej półkuli mózgu, przykomorowo w istocie białej okolicy ciemieniowej obszar hipodensyjny, nieulegający wzmocnieniu kontrastowemu o wym. ok. 15x7 mm, bez efektu masy - najpewniej naczyniopochodny. Układ komorowy nieprzemieszczony, z niewielką asymetrią komór bocznych - wyraźniejsze światło lewej. Zanik korowy płatów czołowych. Poza tym płynowe przestrzenie wewnątrzczaszkowe w granicach normy. Zwapniałe blaszki miażdżycowe w tętnicach kręgowych i szyjnych wewnętrznych.

Tętniak okolicy podziału prawej tętnicy środkowej mózgu o przekroju ok. 4,5 mm.
- Taki tętniak jest niewielki i raczej wymaga tylko obserwacji (zbyt duże ryzyko operacyjne w stosunku do korzyści jakie można zabiegiem uzyskać). Na pewno taki tętniak nie daje dolegliwości neurologicznych. Oczywiście warto byłoby jeszcze w tej sprawie skonsultować się z neurologiem i neurochirurgiem.
W okolicy rogów czołowych komór bocznych niewielkie zmiany hipodensyjne-naczyniopochodne.
- Takie zmiany mogą świadczyć o przebytych drobnych ogniskach niedokrwienia mózgu.
W lewej półkuli mózgu, przykomorowo w istocie białej okolicy ciemieniowej obszar hipodensyjny, nieulegający wzmocnieniu kontrastowemu o wym. ok. 15x7 mm, bez efektu masy - najpewniej naczyniopochodny.
- To najprawdopodobniej obszar w mózgu po przebytym udarze niedokrwiennym. Dość duży i w połączeniu z innymi zmianami zanikowo-niedokrwiennymi w zakresie mózgu może dawać objawy takie jakie Pani opisuje.
Układ komorowy nieprzemieszczony, z niewielką asymetrią komór bocznych - wyraźniejsze światło lewej.
- To także jest objawem zaniku tkanki mózgowej zwłaszcza po lewej stronie (ośrodki inteligencji zawarte są głównie w lewej półkuli mózgu)
Zanik korowy płatów czołowych.
- Zapewne zaniki spowodowane są niedokrwieniem mózgu na podłożu zmian miażdżycowych tętnic.
Zwapniałe blaszki miażdżycowe w tętnicach kręgowych i szyjnych wewnętrznych.
- Obraz świadczący o rozległej miażdżycy tętnic mózgu.
- Cały obraz badania TK mózgu wyjaśnia objawy jakie występują u Pani matki. Objawy są właśnie związane z całościowym niedokrwieniem tkanki mózgowej na podłożu miażdżycy tętnic mózgowych.
- Oczywiście opis TK mózgu musi zinterpretować neurolog.