Intrepretacja wyników morfologii krwi w problemach z odchudzaniem

Nie tracę na wadzę, choć uprawiam sport (co drugi dzień biegam ok. 12 km) i zjadam nie więcej niż 2000 kal. Mam 49 lat i lekką nadwagę. Przy wzroście 176 cm ważę 78 kg (jestem raczej krępej budowy). Miałem wrażenie, że powodem tego stanu rzeczy może być tarczyca, ale wyniki są w normie. Podaję całą morfologię krwi, ponieważ zapewne poszczególne parametry trzeba czytać łącznie. Nie mam żadnych dolegliwości, prócz tego, że wypijam duże ilości wody i szczególnie po południu odczuwam zmęczenie. Wykonuję pracę siedzącą. Wyniki: WBC - 4.O/ ERYTROCYTY - 4,66/ HEMOGL - 16,1/ HEMATOKRYT 43,8/ MCV - 94,0/ MCH - 34,5/ MCHC - 36,8/ PŁYTKI KRWI - 164/ LYM - 29,4% / MXD% - 8,1/ NEU% - 62,O/ LYPH - 29,4/ MXD - 8.1/NEUT 62/ PWD 14,0/ RDV-CV - 13,9/ RDW-SD - 44,2/ MVP - 11,O GLUKOZA - 79/ CHOLESTEROL - 192/ CHOLESTEROL HDL - 43,98/ TRÓJGLICERYDY - 85 LDL - WYLICZALNY - 131 TSH - 2,05/ PSA TOTAL 1,230 Jak widać podwyższone są MCH, MPV oraz LDL (źródłem tego ostatniego jest raczej jak sądzę stres, niż dieta). Proszę o interpretację wyników i sugestie dotyczące ewentualnych dodatkowych badań.

Witam serdecznie!

Pana BMI wynosi 25,2 więc w zasadzie prawie na granicy prawidłowej wagi/nadwagi. W określaniu prawidłowej masy ciała istotna jest także budowa ciała oraz pomiar tkanki tłuszczowej. Należy podkreślić, że zgodnie z ostatnimi doniesieniami ze świata medycyny, regularny wysiłek fizyczny typu kardio (a więc bieganie) ma większe znaczenie dla ryzyka chorób układu krążenia oraz zapobiegania śmiertelności niż utrzymywanie wagi poniżej 25 w skali BMI.

Piszę o znaczeniu budowy ciała, ponieważ osoby o tzw. mocnym kośćcu oraz większej masie mięśniowej będą ważyć więcej niż osoby o tym samym wzroście z większą zawartością tkanki tłuszczowej ale drobnym kośćcu.

Jeżeli chodzi o wynik morfologii, parametry są w normie. MCH oraz MPV nie mają znaczenia klinicznego i przy dobrych pozostałych parametrach nie bierze się ich pod uwagę.

Co do poziomu cholesterolu całkowitego, to docelowo powinien on wynosić poniżej 200 mg/dl - tak jest u Pana. Co do LDL - wynik opisywany jest jako wartość wyliczona a nie oznaczona a więc nie jest to faktyczny poziom cholesterolu LDL (są jeszcze inne frakcje cholesterolu).

A więc ogólnie wyniki Pana badań nie wzbudzają niepokoju.

Jeżeli interesuje Pana jakie dotyczy Pana zagrożenie chorobami układu krążenia, służy do tego skala SCORE. W tej skali ważny jest wiek, poziom cholesterolu LDL ale także ciśnienie tętnicze oraz fakt palenia tytoniu. Na stronie http://www.faktymedyczne.pl/kalkulatory,score.html?gclid=COCzyMTJ-qwCFQa... jest kalkulator, gdzie można obliczyć 10-letnie ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych podstawiając do wzoru odpowiednie parametry.

Podsumowując zatem - będąc na Pana miejscu nie skupiałabym się tak bardzo na konieczności dalszej utraty wagi. Tak jak wspomniałam - na wagę składa się nie tylko tkanka tłuszczowa, mięśnie i kości ważą dużo więcej. Konieczna jest za to kontynuacja regularnych treningów, dieta niskotłuszczowa, niskosodowa, regularna kontrola ciśnienia tętniczego oraz niepalenie tytoniu.

Pozdrawiam serdecznie!