Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy tradycyjne liczenie BMI zawsze działa?

Obliczyłam swoje BMI i okazuje się, że mam lekką niedowagę. Wydaje mi się to nieprawdopodobne. Czy tradycyjne liczenie BMI zawsze działa, czy też dla dokładniejszych wyników trzeba brać pod uwagę indywidualną budowę ciała?
ponad rok temu

Czy dieta cud istnieje?

Wiele osób, które chciałyby schudnąć, liczą, że w końcu trafią na cudowną dietę. Chcą zrzucić zbędne kilogramy bez zbędnego wysiłku. Czy to możliwe? Obejrzyj film i sprawdź.

BMI, czyli wskaźnik masy ciała (body mass index), jest najpopularniejszym i najprostszym wskaźnikiem służącym do oceny prawidłowej masy ciała oraz stopnia otyłości. Wskaźnik ten dobrze koreluje z zawartością tłuszczu w organizmie oraz z wieloma wskaźnikami stanu zdrowia, co oznacza, że im wyższe mamy BMI, tym większe grozi nam ryzyko zachorowania na schorzenia, takie jak: nadciśnienie, cukrzyca, niektóre nowotwory złośliwe czy choroby układu krążenia. Zakres prawidłowego BMI mieści się w dość szerokich granicach (18,5–24,9), tak by uwzględnić osoby o różnej budowie ciała. Oczywiście osoby o genetycznie uwarunkowanym grubym kośćcu otrzymają zawyżone wartości BMI. Jak każdy wzór matematyczny, również wskaźnik BMI ma pewne ograniczenia. Nie daje on wiarygodnych wyników u dzieci, kobiet w ciąży oraz osób starszych po 65. roku życia. Podobnie jest u sportowców z rozbudowaną masą mięśniową. W tym przypadku bardziej obiektywną metodą jest zbadanie składu ciała, które wskaże ilość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Dietetyk, współautorka książki pt. „Leki i pożywienie – interakcje”.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy