Ważę 60-62 kg przy wzroście 165 cm. Jak mogę skutecznie schudnąć?

Witam! Chciałabym schudnąć. Ważę 60-62 kg przy wzroście 165 cm. Mam 12 lat i jestem dziewczyną. Nie podejmowałam wcześniejszych prób odchudzania się. W mojej rodzinie występuje nadwaga o dwa pokolenia wstecz. Nie choruję na żadną chorobę przewlekłą. Prowadzę w miarę siedzący tryb życia. Dodam jeszcze, że nie mogę przejść obojętnie obok lecza, gołąbków i omletów z ostrym farszem.

Witam serdecznie,

jako nastolatka nie powinnaś się odchudzać na własną rękę, ponieważ rozwijasz się i możesz sobie tylko zaszkodzić. Twoje BMI w odniesieniu do siatek centylowych wskazuje na tendencję do nadwagi, jednak nie mogę stwierdzić u Ciebie nadwagi, ponieważ nie znam budowy Twojego ciała i nie podajesz dokładnej wagi - zważ się najlepiej rano po przebudzeniu i na czczo.

W tym wieku zmieniają się wymiary ciała i rośnie zawartość tkanki tłuszczowej. Podejrzewam, że jest to jedna z przyczyn kilku nadmiernym kilogramów, jak również mała aktywność fizyczna. Jeśli będziesz zdrowo się odżywiać i więcej ruszać, za jakiś czas powinnaś naturalnie wyszczupleć i zapewne urosnąć, co spowoduje, że proporcje Twojego ciała zmienią się.

Powinnaś więcej się ruszać, postaw sobie za cel przynajmniej 40-60 minut ruchu dziennie: jazdę na rowerze, spacery, bieganie, pływanie itp. Unikaj słodyczy, fast foodów, potraw mącznych, białego pieczywa, tłustego nabiału i tłustego mięsa. Jedz więcej warzyw i owoców.

Dodatkowe wskazówki znajdziesz w artykule http://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-dzieci

Pozdrawiam