Jak chronić noworodka przed wirusami?

Czy powinno się ograniczyć kontakty (odwiedziny) noworodka świeżo po urodzeniu przez osoby niezaszczepione na Covid? Jakie środki ostrożności zachować? Kiedy takie osoby mogą odwiedzać niemowlę? Czy osoby zaszczepione stwarzają mniejsze zagrożenie?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W dobie pandemii każdy obawia się o zdrowie swoje i swoich bliskich, zwłaszcza dzieci. Noworodki ze względu na słabo wykształcony układ odpornościowy są szczególnie narażone na różnego typu infekcje, zarówno wirusowe, jak i bakteryjne.

Skóra nowo narodzonego dziecka pokryta jest mazią płodową, która chroni noworodka przed czynnikami z zewnątrz – drobnoustrojami. Dziecko w momencie przyjścia na świat posiada już pewne przeciwciała, które otrzymało w czasie życia płodowego.

Od samych narodzin powinno się już naturalnie wspierać odporność głównie poprzez karmienie piersią. Razem z mlekiem matki dostarczane są przeciwciała odpornościowe, substancje prebiotyczne oraz niezbędne witaminy.

Również nie powinno się przegrzewać dziecka, gdyż w takich warunkach jest bardziej podatne na infekcje. Optymalna temperatura pomieszczenia, w którym przebywa noworodek powinna wynosić 20-22 stopni, a podczas spania nawet 19. Należy pamiętać także o regularnym wietrzeniu pokoju.

Jeśli chodzi o wizyty gości, niezależnie od pandemii powinno wstrzymać się z odwiedzinami, aż dziecko ukończy 3- 4 tygodnie. Spowodowane jest to wcześniej wspomnianą największą podatnością na infekcje w pierwszych tygodniach życia.

Zarażenie koronawirusem nie występuje zbyt często u noworodków. Jednakże na świecie były odnotowywane takie przypadki. Zakażenie to może wiązać się z zapaleniem płuc, które jest niebezpieczne dla tak małego dziecka.

W przypadku odwiedzin, bez względu na to, czy dana osoba została zaszczepiona czy nie, istotne jest, żeby była całkowicie zdrowa, bez objawów chorobowych. Jeśli istnieje jakakolwiek infekcja należy wstrzymać się z wizytą.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/niska-odpornosc-dziecka-wynika-z-bledow-rodzicow

https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-u-dzieci

https://parenting.pl/objawy-koronawirusa-u-dzieci-kiedy-biegunka-jest-objawem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.