Jak ćwiczyć na siłowni, by schudnąć, a nie przybrać na masie?

Mam 16 lat, 169 cm wzrostu i ważę 56 kg. Od wtorku zaczęłam ćwiczyć na siłowni w mojej szkole. Moim celem jest zrzucenie paru zbędnych kg i polepszenie swojej sylwetki, lecz za bardzo nie wiem, jak się do tego zabrać. Ostatno koleżanka mi powiedziała, że nieumiejętnym ćwiczeniem na siłowni mogę sobie zaszkodzić, np. przybraniem na masie. A nie o to za bardzo mi chodzi. Bardzo proszę o jakieś wskazówki. Z góry dziękuję.

Witam,

Twoja masa ciała jest odpowiednia i nie potrzebujesz tracić kilogramów. Twoje BMI wynosi 19, co oznacza prawidłową masę ciała i jest dolną granicą normy.

Jeśli chcesz wymodelować sylwetkę, ćwiczenia na siłowni będą dla Ciebie odpowiednie. Ćwiczenia siłowe zwiększają masę ciała, a to dlatego, że zwiększamy masę mięśniową. Na wadze mamy wtedy więcej kilogramów, bowiem tkanka mięśniowa jest cięższa od tłuszczowej. Dlatego nie powinno być to dla Ciebie problemem. Z pewnością nie będziesz wyglądała jak umięśniony mężczyzna, nie ma się czego obawiać!

Proponuję wykonywać ćwiczenia na bieżni i rowerku, co zwiększy Twoją wydolność oddechową i kondycję, oraz ćwiczenia modelujące brzuch, klatkę piersiową i nogi. Ważne jest, aby ćwiczyć na różnych sprzętach, w ten sposób mięśnie nie będą przeciążone i równomiernie wymodelujesz ciało.

Jeszcze raz powtarzam, że nie musisz się obawiać nadmiernej muskulatury, ponieważ przy umiarkowanych ćwiczeniach nie będzie takiego efektu.

Pozdrawiam.