Jak często powtarzać gastroskopię?

Trzy lata temu miałam robioną gastroskopię z powodu utrzymującej się zgagi. Badanie wykazało nadżerki przełyku, dwa małe polipy,które zostaly usunięte oraz potwierdziło chorobę refluksowa. Bez zmian nowotworowych i wykluczono zarażenie bakteria helicobacter. Przez około rok zażywalam tabletki Dexilant. Jak często powinno się wykonywać gastroskopię w celach profilaktycznych?

W opisie badania powinno zostać określone nasilenie nadżerek przełyku w skali Los Angeles. W przypadku zmian sklasyfikowanych jako C i D, kontrola powinna zostać wykonana w przypadku trudności w opanowaniu objawów. Nadżerki klasy A i B nie są wskazaniem do kontrolnej gastroskopii.