Witam,
jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, równolegle wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie
Witam, to co Pani opisuje przydarza się na prawdę wielu mamom, które poświęcają swój czas rodzinie i obowiązkom domowym.
W przebiegu depresji zdarzają się "wzloty i upadki", Pani zapewne jest teraz w tej gorszej fazie. Dobrze byłoby się udać do lekarza, u którego się Pani leczy i skonsultować aktualny stan i zażywane leki. Mam nadzieję, że również korzysta Pani ze wsparcia terapeuty. Jeżeli nie, to zachęcam, gdyż zaburzenia depresyjne najlepiej leczą się poprzez psychoterapię lub psychoterapię i leczenie farmakologiczne. Wiąże się to z koniecznością realnych zmian w myśleniu, postrzeganiu świata i zdarzeń. Leki nie przyniosą takich efektów.
Doraźnie zalecam częste wychodzenie z domu, być może aktywność zawodową lub zajęcie/a niezwiązane z rolą matki/żony (sport, kursy, itd.). Dobrze byłoby porozmawiać z partnerem nt. podziału obowiązków domowych, celem odciążenia Pani od rutynowych zajęć. Proszę spróbować mówić o swoich odczuciach i oczekiwaniach, unikając oskarżeń, gdyż przyniesie to efekt przeciwny od zamierzonego.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.
Zdecydowanie zalecam Pani wizytę u psychoterapeuty. Krótki opis sytuacji, z którą się Pani zmaga sugeruje, że Pani sytuacja rodzinna jest bardzo trudna i może nasilać objawy choroby. Samotne zmaganie się z ciężką chorobą nie jest łatwe. Specjalista będzie mógł lepiej rozeznać się w Pani sytuacji, zdiagnozować problemy, a także udzielić wsparcia i pomóc w radzeniu sobie zarówno z obniżeniem nastroju, jak i w kontaktach z partnerem.
Witam, jest Pani obciążona obowiązkami, nie odczuwa wsparcia ze strony partnera. Proszę porozmawiać o tym z mężem, zastanowić się jak może Pani pomóc, jakie obowiązki przejąć aby mogła Pani znaleźć czas dla siebie i czerpać radość z przebywania w domu. Proszę skorzystać z pomocy psychologicznej, psychoterapii aby zastanowić się nad Pani sytuacją, co można zrobić aby poprawić swój dobrostan.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak sensu życia u 29-latki – odpowiada Mgr Krystyna Kozłowska
- Depresja i problemy z żołądkiem – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak żyć z depresją? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak zredukować objawy depresji na skutek OCD? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Ból głowy po prawej stronie i leczenie depresji poporodowej – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak pomóc partnerowi zmagającemu się z depresją? – odpowiada Dr Anita Rawa-Kochanowska
- Jak żyć dalej po zdradzie męża? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Czy depresja może potęgować agresję? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Jak dalej żyć, jeśli mąż nie jest szczęśliwy w małżeństwie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Depresja i samotność u 18-latki – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska