Depresja i problemy z żołądkiem

Witam - od dwóch lat mam problemy z żołądkiem. Pierwsza gastroskopia wykazała przepuklinę żołądka, druga krwotoczne nadżerki. Stosuję dietę - schudłam przez rok 11kg, mam bóle kostne i stawowe, uczucie gniecenia w żołądku i ciągle uczucie ssania. Wpadłam w depresję - lekarz przepisał mi Trittico. Mam męża, dzieci, wnuki i chciałabym żyć normalnie. Bardzo proszę o pomoc - pozdrawiam Alicja

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam Pani Alicjo!
Domyślam się, że przewlekłe problemy gastryczne mocno utrudniają Pani życie i obniżają nastrój. Dobrze, że jest Pani pod opieką lekarzy i że podjęła Pani leczenie depresji. Terapia zaburzeń depresyjnych nie ogranicza się jednak tylko do farmakoterapii. Lepsze rezultaty daje połączenie leków z psychoterapią. Może warto rozważyć uczestnictwo w terapii, np. grupowej albo w grupach wsparcia, w których mogłaby Pani porozmawiać z innymi ludźmi, którzy również cierpią na przewlekłe choroby i przez to stracili radość życia – jak oni sobie radzą z problemami dnia codziennego, co im poprawia nastrój, gdzie szukają wsparcia itd. Już sama możliwość porozmawiania z innymi o podobnych doświadczeniach i trudnościach, otwarcie się na innych, uświadomienie sobie, że nie jest się samemu bardzo dużo daje. Zachęcam Panią do rozważenia tej formy pomocy.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Czy korzystała Pani kiedyś z psychoterapii? Oprócz wsparcia jakie oferuje taka pomoc, mogłaby się Pani także przyjrzeć objawom, lękowi, sposobom radzenia sobie z emocjami, stresem czy trudnościami i pracować nad sobą, by poprawić swój stan i funkcjonowanie.