Depresja i problemy z żołądkiem

Witam - od dwóch lat mam problemy z żołądkiem. Pierwsza gastroskopia wykazała przepuklinę żołądka, druga krwotoczne nadżerki. Stosuję dietę - schudłam przez rok 11kg, mam bóle kostne i stawowe, uczucie gniecenia w żołądku i ciągle uczucie ssania. Wpadłam w depresję - lekarz przepisał mi Trittico. Mam męża, dzieci, wnuki i chciałabym żyć normalnie. Bardzo proszę o pomoc - pozdrawiam Alicja
KOBIETA, 58 LAT ponad rok temu

Objawy przedwczesnej menopauzy

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam Pani Alicjo!
Domyślam się, że przewlekłe problemy gastryczne mocno utrudniają Pani życie i obniżają nastrój. Dobrze, że jest Pani pod opieką lekarzy i że podjęła Pani leczenie depresji. Terapia zaburzeń depresyjnych nie ogranicza się jednak tylko do farmakoterapii. Lepsze rezultaty daje połączenie leków z psychoterapią. Może warto rozważyć uczestnictwo w terapii, np. grupowej albo w grupach wsparcia, w których mogłaby Pani porozmawiać z innymi ludźmi, którzy również cierpią na przewlekłe choroby i przez to stracili radość życia – jak oni sobie radzą z problemami dnia codziennego, co im poprawia nastrój, gdzie szukają wsparcia itd. Już sama możliwość porozmawiania z innymi o podobnych doświadczeniach i trudnościach, otwarcie się na innych, uświadomienie sobie, że nie jest się samemu bardzo dużo daje. Zachęcam Panią do rozważenia tej formy pomocy.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0

Czy korzystała Pani kiedyś z psychoterapii? Oprócz wsparcia jakie oferuje taka pomoc, mogłaby się Pani także przyjrzeć objawom, lękowi, sposobom radzenia sobie z emocjami, stresem czy trudnościami i pracować nad sobą, by poprawić swój stan i funkcjonowanie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty