W jaki sposób poprowadzić terapię, żeby wyleczyć się z depresji i podnieść niską samoocenę?

Szanowni Państwo! Powodem mojego maila jest depresja, która towarzyszy mi już od kilkunastu lat życia. Zmieniałam lekarzy już kilkukrotnie i cały czas przebywam pod stałą opieką. Niestety mam nawroty, pomimo iż biorę lekisystematycznie. Mam odpowiedzialną pracę i w obecnym stanie trudno mi jej sprostać. Moja praca wymaga częstych kontaktów z klientem. Pracy tej nie chciałabym stracić. Jestem obecnie na skraju wyczerpania, ponieważ coraz gorzej się czuję. Coraz gorzej się wysławiam, zapominam się, nie mogę skoncentrować się na przeprowadzanych rozmowach telefonicznych z klientem, często jąkam się i nie potrafię klientowi pomóc jasno, jak ma jakiś problem. Ponieważ nawroty depresji zawsze utrzymują około 2 - 3 miesięcy w moim przypadku, tym razem postanowiłam podjąć walkę nie tylko poprzez środki farmakologiczne, tym bardziej, że biorąc je okazuje się, depresja wraca jak bumerang. Wiem na pewno jedno, że od dzieciństwa mam problemy z poczuciem własnej wartości, z odnajdywaniem się w grupie. Zawsze kiedy jestem w nowym środowisku pełnię rolę cichego słuchacza i nie umiem odważyć się cokolwiek powiedzieć. Powinnam nad tym popracować, szczególnie, ze moja praca również wymaga kontaktów z ludźmi. Nie wiem, jakich technik mogłabym zastosować, żeby sobie pomóc. Proszę o wskazanie godnych polecenia warsztatów, terapii w tym zakresie.   Za odpowiedź na mojego maila będę bardzo wdzięczna. Serdecznie pozdrawiam, Irena.
KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Psychoterapia jest dobrym uzupełnieniem farmakoterapii. Oprócz uzyskania wsparcia, osoba uczestnicząca w terapii może także przepracować trudne problemy i szukać nowych możliwości rozwiązywania problemów. Sądzę, że na początek warto rozpocząć pracę z psychoterapeutą. Pani trudności są bardzo duże i dlatego samodzielna praca mogłaby przysporzyć kolejnych problemów. Praca z terapeutą na początek może być dla Pani bardziej efektywna. Natomiast z czasem warto zastanowić się nad uczestnictwem w szkoleniach i warsztatach oraz samodzielnym wykonywaniem ćwiczeń. Polecam Pani psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym, który jest zalecany osobom cierpiącym na depresję. Taki rodzaj terapii pozwala zmienić zaburzone schematy myślenia i utrwalać pozytywne wzorce postępowania. Daje także możliwości samodzielnego ćwiczenia nowych umiejętności i pracowania we własnym zakresie nad problemami za pomocą poznanych metod.
W zależności od Pani możliwości finansowych oraz czasowych może Pani skorzystać z pomocy płatnej (w prywatnych przychodniach) lub bezpłatnej (w ośrodkach państwowych, w ramach ubezpieczenia NFZ). Pomoc bezpłatna niestety wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na rozpoczęcie terapii. Informacje na temat konkretnych przychodni znajdzie Pani w Internecie lub w telefonie zaufania dla osób w kryzysie emocjonalnym 116 123 (działa cały tydzień w godz. 14-22).
Z tego numeru może Pani korzystać zawsze, kiedy ma Pani ochotę porozmawiać o swoich problemach i potrzebuje Pani wsparcia. Uzupełnieniem terapii mogą być także grupy wsparcia. W Warszawie takie grupy funkcjonują przy fundacjach i ośrodkach państwowych. Warto spróbować uczestnictwa w różnych formach pomocy, by mogła Pani znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Pozdrawiam

Witam. Mimo Pani długiego tekstu odpiszę krótko. Moim zdaniem leczenie (jako zdiagnozowanego zaburzenia) depresji nie powinno odbywać się poprzez Internet. Nikt nie udzieli Pani rzetelnych informacji na ten temat.

Jedyna porada to odnaleźć dobrego terapeutę dopasowanego do swoich potrzeb.

Pozdrawiam serdecznie
http://psychopedagog.eu