Jak samemu wyleczyć depresję?

WITAM SERDECZNIE mam pytanie jak wyleczyc samemu depresje.czuje ciagły smutek .ciegły niepokuj strach przed jutrem .czy moge to sama wyleczyc błagam o pomoc mam różne głupie mysli przez to, słabsza pamiec nie sypiam po nocach,do tego wszystkiego jeszcze meza alkoholika

Witam Panią, jeśli podejrzewa Pani u siebie depresję konieczna jest pomoc profesjonalisty. Z wymienionych przez Panią objawów mogę się tylko domyślać jak musi być Pani trudno, tym bardziej, że zakłada Pani konieczność poradzenia sobie samej, bez niczyjej pomocy. Próbuję jednak odczytać to pytanie jako wyciągnięcie ręki po pomoc, a tym samym jako pierwszy krok do jej przyjęcia. Proszę rozważyć podjęcie psychoterapii - to proces, który może przynieść Pani ulgę w objawach. Chciałabym też nawiązać do słów o mężu alkoholiku, którym kończy Pani wymienianie doświadczanych przez Panią objawów - jak rozumiem, relacja z mężem to dodatkowy ciężar jaki Pani nosi. Psychoterapia jest miejscem, gdzie spotka się Pani z różnymi swoimi emocjami, potrzebami, pragnieniami i oczekiwaniami, które być może odpowiedzą w Pani na pytanie: czy chcę ten ciężar dalej nosić, czy już wystarczy? Proszę zadbać o siebie. Danuta Michalczyk

Witam Panią
Jeśli przedstawione przez Panią objawy utrzymują się powyżej dwóch tygodni wszystko wskazuje na depresję. Może jej przyczyną jest długotrwały stres związany z alkoholizmem męża. W obecnej sytuacji powinna Pani zgłosić się do specjalisty może to być lekarz psychiatra lub neurolog. Być może potrzebne będą leki przeciwdepresyjne. Powinna Pani również, skontaktować się psychoterapeutą w celu ustalenia przyczyn powstania depresji oraz uzyskania wsparcia. Wyjście samemu z depresji jest bardzo trudne czasem niemożliwe zależy to od sytuacji, w jakiej znajduje się osoba depresyjna, czy ma pomoc najbliższych? Jak długo utrzymują się objawy depresyjne?
Pozdrawiam

Witam serdecznie. Choroby, a szczególnie depresja rozwijają, się kiedy osoby już nie mogą sobie same poradzić z jakimiś trudnościami. Kiedy jest za dużo problemów, warto szukać pomocy na zewnątrz, a nie upierać się w radzeniu sobie samemu. To Pani już umie – być silną, teraz może czas aby nauczyła się Pani korzystać ze wsparcia innych osób. Z Pani maila wynika, że w związku małżeńskim też nie jest Pani łatwo z mężem alkoholikiem. Dlatego warto, aby Pani z kimś podzieliła się swoimi trudnościami i zrezygnowała z dźwigania wszystkiego samej. W Poradni Leczenia Uzależnień powinna Pani otrzymać darmową pomoc, możliwość uczestnictwa w grupie wsparcia i terapii indywidualnej, jako żona alkoholika. To jest to co najlepszego może Pani teraz zrobić dla siebie, jeśli zostanie Pani z depresją sama, objawy mogą się nasilać. Depresja to choroba w której z czasem zaczyna dominować bezsilność i smutek.