Czy można samemu wyleczyć się z depresji?

Witam, Mam depresję, co prawda nie jest ona potwierdzona przez lekarza, ale mam jej objawy (brak chęci do czegokolwiek, brak motywacji, brak chęci do życia, szybka rezygnacja, ciągłe przygnębienie i zmęczenie, brak wiary w siebie itp.) Chciałam bym wiedzieć czy istnieje możliwość samemu zwalczenia depresji. P.S. Wiem że powinnam udać się do psychologa lub lekarza z prośbą o pomoc ale w tej chwili wiem że nie dam rady tego zrobić. Mam wrażenie jak sama nie odbije się od dna to chodzenie po pomoc to tylko strata czasu wszystkich, dlatego chcę zacząć sama a później poradzić się o pomoc.

witam
sama Pani odpowiada sobie na tak postawione pytanie. Wie Pani, że powinna poszukać pomocy więc oznacza to, że należy to zrobić.
Ważne jest dotarcie do przyczyn depresji, aby ja opanować, a do tego potrzebny jest specjalista.
Pozdrawiam
Leszek Jaroszewski
www.gabinetarche.pl

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od stwierdzenia, że zauważam u Pani zdolność auto motywacji i introspekcji, które są inspirujące, dobrze rokują, i których często brakuje u Innych...

Zaprezentowane przez Panią symptomy, mogą wskazywać na mocno obniżony nastrój, co nie musi być depresją!

Kiedy Człowiek jest w stanie obniżonego nastroju, może pojawić się przekonanie (które jest błędne!) że nic się nie jest wart, traci się zdolność jasnego myślenia, skupia się na negatywach, które to zaczynają dominować nad rzeczywistością.
Jest taka zasada, że im bardziej jest jest się przygnębionym, tym bardziej zniekształcone są myśli na swój temat i Innych.

Najczęstszą przyczyną obniżonego nastroju jest deficyt/brak szacunku do siebie/brak miłości do siebie, uzależnienie od aprobaty/miłości Innych, bo tak naprawdę liczy się to, na ile samemu czuje się wartym i liczy się tylko własne tego poczucie.

Podsumowując, zachęcałabym Panią do rozpoczęcia pracy nad budowaniem szacunku do siebie/samooceny, poprzez uczestnictwo w aktywnych (grupowych) warsztatach rozwojowych, jak również pod okiem psychologa.

Z przesłaniem dla Pani Tego, Co teraz jest Pani najbardziej potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605