Witam,
Polecam zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego celem konsultacji diagnostycznej.
"Zastanawiam się czy depresja mojej mamy mogła mieć wpływ na moje zdrowie psychiczne". Myślę, że może zarówno po stronie biologii jak i wychowania.
Pozdrawiam
Witam, depresja jednego z rodziców zwykle ma wpływ na samopoczucie dziecka. Pani objawy wskazuję, że warto skonsultować się z psychiatrą i niezależnie od tego podjąć psychoterapię. Prawdopodobnie niedostępność emocjonalna mamy z powodu choroby miała znaczenie na ukształtowanie się Pani stosunku do siebie, huśtawki nastrojów i inne dolegliwości. Warto skorzystać z pomocy terapeutycznej, by zmienić swoją samoocenę, nauczyć się inaczej myśleć o sobie, świecie i przyszłości. Możliwe, że będzie potrzebne wsparcie farmakologiczne. Im wcześniej podejmie Pani leczenie, tym większa szansa na szybszy powrót do zdrowia,
usunięcia cierpienia. Pozdrawiam.
Witam Panią. Po przeczytaniu Pani postu przede wszystkim polecam Pani bezpośrednią wizytę u lekarza psychiatry celem postawienia precyzyjnej diagnozy. Depresja Pani mamy może mieć wpływ na Pani samopoczucie, ale nie musi wywoływać od razu depresji u Pani. Objawy, o których Pani napisała w swoim poście mogą świadczyć o rozregulowanym układzie nerwowym. Mam nadzieję, że bezpośrednia wizyta u specjalisty pozwoli na zidentyfikowanie źródła Pani objawów oraz zapewni odpowiednią do diagnozy pomoc. Pozdrawiam Panią
http://www.piotrantoniak.pl/
Witam, zastanawia się Pani czy depresja mamy mogła mieć wpływ na Pani zdrowie psychiczne. Często Pani płacze, miewa zmienne nastroje, ma niską samoocenę i czuje się niepotrzebna. Objawy mogą wskazywać również na zaburzenia depresyjne. Może mieć to związek z chorobą mamy. Proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem psychiatrą i psychologiem. Warto podjąć psychoterapię, porozmawiać w jaki sposób ta sytuacja na Panią wpływa, jak zmienić myślenie o sobie, o swojej przyszłości, relacjach.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl
Witam Panią serdecznie.
Przyczyny Pani złego samopoczucia mogą być bardzo różne. Choroba mamy oczywiście może mieć na to duży wpływ, ale określenie jej znaczenia wymaga dogłębnego wywiadu z Panią. Nie podaje Pani, czy rozpoznanie zostało postawione przez lekarza psychiatrę, czy mama była kiedykolwiek hospitalizowana, czy bierze leki, jak długo jej funkcjonowanie było zaburzone, a w końcu jaki to mogło mieć wpływ na Panią?
Kolejną przyczyną złego samopoczucia mogą być tzw. problemy rozwojowe charakterystyczne dla Pani wieku. Jest to bowiem ważny i trudny okres w naszym życiu, związany z separacją od rodziców, budowaniem ważnych więzi i bliskich relacji poza domem, budowaniem relacji intymnej oraz wyborem drogi zawodowej.
Z dużym prawodopodobieństwem może być tak, że oba te tematy łączą się ze sobą tzn. można założyć, że młodej kobiecie, która ma depresyjną matkę trudno jest sporostać zadaniom rozwojowym lub reaguje na nie obniżonym nastrojem.
Wszystko to wymaga oczywiście weryfikacji w bezpośredniej rozmowie ze specjalistą. Fakt, że Pani cierpi z powodu obniżonego samopoczucia od dłuższego czasu, w mojej ocenie, jest wystarczającym powodem, by zgłosić się na konsultację. Proszę poszukać doświadczonego psychologa - psychoterapeuty i zapisać się na wizytę. Specjalista, po przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu, zaproponuje Pani odpowiednią metodę pomocy. Pozdrawiam.
Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl
Witam serdecznie.
Opisane objawy: płaczliwość, niska samoocena, brak motywacji, wahania nastroju to mogą być objawy epizodu depresyjne wg. obowiązującej u nas klasyfikacji zaburzeń psychicznych. Dla postawienia diagnozy potrzebna jest konsultacja specjalistyczna, gdyż takie objawy mogą wystąpić w przebiegu innych chorób (np. tarczycy). Mogą także świadczyć o problemach osobowościowych. Należałoby rozstrzygnąć, czy Pani problemy kwalifikują się do farmakoterapii czy psychoterapii. Polecam konsultację u specjalisty psychiatry bądź psychologa.
Pozdrawiam
Leszek Suligowski
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Huśtawki nastrojów, płaczliwość u nastolatki – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Zmęczenie, samookaleczanie, huśtawki nastroju - czy to depresja? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Nagła zmiana nastroju - czy to może być depresja? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak poradzić sobie z płaczliwością i huśtawkami nastrojów? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy zmęczenie, senność, płaczliwość i rozdrażnienie to depresja? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Depresja i niska samoocena – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Lęk przed wystąpieniami publicznymi i huśtawki nastroju – odpowiada Mgr Marek Lisowski
- Okresowe zmiany nastroju a początkowe stadium depresji – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Huśtawki nastrojów i smutek – odpowiada Mgr Elżbieta Grabarczyk Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
- Czy można w ciąży przyjmować leki na depresję? – odpowiada