Czy jeżeli wpadnie się w depresję to można z niej wyjść bez pomocy specjalisty?

Czy jeżeli wpadnie się w depresję to można z niej wyjść bez pomocy specjalisty czy to tylko takie wrażenie (przez jakieś chwilowe pozytywne wydarzenia), że się z niej wyszło?

Witam. W zależności od tego na jaką depresje Pani cierpi. Jeśli jest to pogorszenie nastroju, to możliwe jest, że nie potrzeba w takiej sytuacji wsparcia psychologicznego ani leczenia psychiatrycznego. Natomiast wyleczenie np z depresji ciężkiej bez pomocy specjalisty jest praktycznie niemożliwe.

Jeśli to depresja "duża" czyli choroba, to nie można z niej wyjść bez pomocy specjalisty. Natomiast często depresją bywają nazywane stany czasowego obniżenia nastroju, zniechęcenia czy smutku. Z taką "depresją" można sobie poradzić samemu. Proszę uważnie siebie obserwować. Najważniejsze objawy zaburzeń depresyjnych to uczucie pustki, braku sensu życia, myśli samobójcze, brak motywacji do jakiegokolwiek działania, utrata apetytu, lęki, trudności w koncentracji uwagi, uczucie że wpada się w "czarną dziurę". Stan obniżonego nastroju, czyli tzw. depresja sezonowa, to przede wszystkim zniechęcenie, smutek i poczucie beznadziei, ale poza tym można normalnie funkcjonować. W obu tych stanach możliwe są "przejaśnienia", więc sam fakt, iż człowiek czuje się lepiej, nie stanowi o tym, czy jest to depresja prawdziwa, czy obniżenie nastroju, choć w depresji "dużej" człowiek się uśmiecha ale w środku ma czarną otchłań. Pozdrawiam!