Jak skłonić osobę w depresji do rozmowy z specjalistą?

Chciałbym nakłonić przyjaciela aby zweryfikował u psychologa lub psychiatry, czy nie poddaje się nawracającej depresji. Regularnie wracają u niego okresy obniżonego nastroju, deklaruje brak motywacji do jakiegokolwiek działania, czasem wspomina o samobójstwie, negatywnie widzi swoją obecną, przeszła i przyszłą sytuacje - w większości nieracjonalnie (ma pracę, przyzwoicie zarabia, jest lubiany w towarzystwie). W okresach obniżenia nastroju często mówi o uczuciu wyczerpania, braku poczucia sensu czegokolwiek. Kiedyś namówiłem go by przeprowadził rozbudowany test online na depresję umieszczony w internecie przez jakąś instytucję psychoterapeutyczną. Trudno mi ocenić jakoś tego testu, ale wynik jednoznacznie wskazywał na problem z depresją. Podobnie było z kolejnym testem, który napotkałem w wydawnictwie poświęconym depresji (Zdaję się, że "Męska depresja"). Jestem jego przyjacielem i trudno mi pozostawać bezczynnym, szczególnie, że mój przyjaciel jest de facto samotny (w trudnym związku na odległość) . Zdaję sobie też sprawę, że nie powinienem za bardzo się angażować, bo nie mam ani kompetencji, a ni pewności, że moje podejrzenia są słuszne. Nie chcę sytuacji pogorszyć swoim wtrącaniem się. Czy jesteście Państwo w stanie przekazać jakieś wskazówki jak można pomóc takiej osobie aby jej nie zaszkodzić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Agresja u dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o agresji u dzieci autystycznych.

 Joanna Moczulska-Rogowska
Joanna Moczulska-Rogowska

Witam,

Wsparcie bliskiej osoby, przede wszystkim emocjonalne, ale także funkcjonalne jest niezmiernie istotne i bardzo cenne w pomaganiu osobom z różnego rodzaju problemami natury psychicznej.

Być może do obecnego stanu Pana przyjaciela przyczyniła się niezbyt korzystna dla nastroju pora roku (w okresie jesienno-zimowym często dotyka ludzi depresja sezonowa).

To dobry pomysł, by Pański przyjaciel skonsultował swój stan ze specjalistą. Jednak jeśli sam nie będzie odczuwał takiej potrzeby trudno go będzie do tego zmusić. Może partnerka Pana przyjaciela pod pretekstem, że się o niego martwi, zasugeruje mu wizytę u specjalisty?

Warto pamiętać, że niejednokrotnie zbyt usilne przekonywanie, zachęcanie wywołuje efekt odwrotny, osoba chcąc zachować własną niezależność i kontrolę silnie przeciwstawia się prośbom i zachętom.

Pozdrawiam serdecznie!

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty