Witam.
Niestety pomimo, że sporo zmieniło się od czasów kiedy wizyta u psychologa czy psychiatry była równoznaczna z faktem, że jest się delikatnie mówiąc nienormalnym, to nadal w mniemaniu niektórych osób wiąże się z pewną stygmatyzacją. Ważne aby Pani przyjaciel miał pewną świadomość czym jest depresja, a jest ona chorobą a nie leczona, dość często śmiertelną. Istotne jest żeby uświadomił sobie, że psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa i wszystko co powie w gabinecie tam pozostanie (pomijam tu sytuacje bezpośredniego zagrożenia życia). Warto aby dowiedziała się Pani jakie są powody dla których przyjaciel nie chce skorzystać z pomocy specjalisty. Zdarza się że klienci wyobrażają sobie spotkanie z psychologiem w zupełnie inny sposób niż wygląda ona w rzeczywistości. Życzę Pani dużo wytrwałości we wspieraniu przyjaciela, to bardzo ważne, że nie jest sam w tych trudnych dla niego chwilach.
Pozdrawiam,
Michał Pyter
Skoro depresja jest stwierdzona, to znaczy ,że kontakt jakiś był- pewnie z psychiatrą. Może on mógłby pomóc, zalecić terapię? Maże Pani również tłumaczyć, że leki pomagają, ale problemu nie rozwiążą. A w tym może pomóc właśnie psychoterapia - zrozumieć stan, objawy i jak sobie z nimi radzić. I często proste pytanie :" czy jest Ci tak dobrze żyć?" - jeśli powie "nie"- " to spróbuj, pomóż sobie, nie czekaj - umówię Cię " pomaga.
Witam Panią. Kluczową rolę w przekonaniu Pani przyjaciela do wizyty u psychologa powinien odegrać lekarz, który postawił diagnozę depresji. Może to być lekarz prowadzący leczenie Pani przyjaciela. Od wielu już lat badania nad skutecznością leczenia depresji donoszą, że połączenie farmakoterapii z psychoterapią daje najlepsze wyniki. Lekarz może użyć tych argumentów w rozmowie z Pani przyjacielem. Lekarz specjalista (psychiatra) uwzględni też w tej rozmowie nastrój i kondycję (charakterystyczne dla depresji) Pani przyjaciela. Ważne w tej sytuacji może być by nie nalegać i nie zmuszać. Równie ważna będzie cierpliwa obecność osoby bliskiej oraz wsparcie. Pozdrawiam Panią
www.piotrantoniak.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak wyglądają wizyty u psychologa? – odpowiada Mgr Elwira Chruściel
- Jak namówić przyjaciółkę na wizytę u psychologa? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Płaczliwość i nerwowość oraz zazdrość o przyjaciela – odpowiada Mgr Monika Kotlarek
- Pomoc przyjacielowi z depresją – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Jak namówić osobę z depresją na wizytę u psychologa? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Jak nakłonić osobę z depresją do wizyty u specjalisty? – odpowiada Lek. Renata Ĺawniczek-KamiĹska
- Strach przed rozmową z psychologiem a depresja – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Depresja u przyjaciela – odpowiada Mgr Ryszard Chłopek
- Pomoc przyjacielowi cierpiącemu na stany depresyjne – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak pomóc osobie cierpiącej na depresję przez internet? – odpowiada Lek. Jan Karol Cichecki