Jak namówić osobę z depresją na wizytę u psychologa?

Dzień dobry!Mam duży problem!Osoba z mojej rodziny prawdopodobnie wpadła w depresje lub są oznaki jej początku.Kiedyś w młodości podcięła sobie żyły,ale wyszła z tego.Jest to osoba nie przyznająca się do winy i obwiniająca wszystkich dookoła.Na każde obwinianie reaguje dużą agresją i podnosi głos.W ostatnim czasie poniosła dużą porażkę w jej mniemaniu.W pracy także ma niepowodzenie.Praktycznie nie rozmawia,ciągle gra na komputerze.Chcę żeby poszła do psychologa, ale nie wiem jak to zrobić.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Niestety nie ma złotej recepty dla takiej sytuacji. Najczęściej pomaga rozmowa...rozmowa... i jeszcze raz rozmowa. Specjalnie podaję to w taki sposób, ponieważ w większości przypadków nie kończy się to na jednej rozmowie. Warto przedstawiać sytuacje dotyczące tej osoby z perspektywy, tak aby mogła uświadomić sobie swoje położenie. Problem zaczyna się dopiero gdy dana osoba jest nieugięta. Bez zgody pacjenta nic nie można zrobić, tym bardziej lekarz nie może podjąć działań gdy dana osoba nie wyraża na nie zgody.