Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak żyć z osobą chorą na depresję i poradzić sobie z jej emocjami?

jak zyc z osoba chora na depresje poradzic sobie z emocjami odzuceniem i jak pomuc bylismy juz u psychologa to trfa dusz czas jestem za granica i musz byc jeszcze ten rok zona sama niechce is sama a zemna to zazadko mi juz tez musi ktos pomuc to ogarnoc.dzekuje
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

Wpływ depresji na życie seksualne

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Psychiatra Agnieszka Jamroży wyjaśnia związek miedzy depresją a życiem seksualnym.

Witam Pana,
w swoim krótkim liście napisał Pan o kilku problemach związanych nie tylko z choroba żony, ale także z Państwa sytuacją rodzinną. Pyta Pan, jak poradzić sobie z własnymi emocjami i poczuciem bycia odrzuconym. Niewątpliwie, życie z osobą chorą na depresję wymaga uświadomienia sobie, że wiele jej zachowań jest spowodowanych złym samopoczuciem, frustracją , bezradnością. Mimo tego, że na co dzień przebywa Pan za granicą, wsparł Pan żonę szukając pomocy u psychologa. Nie napisał Pan, czy żona jest pod opieką lekarza psychiatry ? Obecna wiedza naukowa wskazuje, że najlepsze efekty daje skojarzenie farmakoterapii (leki antydepresyjne) z psychoterapią.
Problemem jest to, że żona nie chce pójść sama. Może, z pomocą kogoś bliskiego, udałoby się namówić ją na jedno indywidualne spotkanie z psychologiem/psychoterapeutą ? Często niechęć do tej formy pomocy spowodowana jest niepewnością i wątpliwościami, na czym ona polega.
Pisze Pan o swojej potrzebie uzyskania pomocy, wsparcia. To bardzo ważne. Często szczególnie mężczyźni uważają że byłoby to dowodem słabości. Tymczasem świadomość co do własnego stanu psychicznego pokazuje dojrzałość i odpowiedzialność w stosunku do samego siebie i bliskiej osoby. Domyślam się, że podczas pobytu za granicą dostęp do opieki psychologicznej może być utrudniony. Proszę pamiętać w tej sytuacji, że poza pomocą profesjonalną, warto prosić o wsparcie bliskich, rodzinę i przyjaciół, powiedzieć, że tego potrzebujemy.
Życzę wszystkiego dobrego, pozdrawiam serdecznie.

0

Witaj,
Bardzo rozumiem twój niepokój,bo nigdy nie wiadomo gdzie jest granica między korzyściami z tak dużego przywiązania do męża,że "nie można bez niego żyć" a uciążliwością tego faktu,gdyż powoduje dla Ciebie także ubezwłasnowolnienie .Proponowałabym więc,byś zaczął od dowiedzenia się od żony
-jaka sytuacja wg.niej lub Twój krok,byłoby dla niej minimalnym gwarantem poprawy samopoczucia.Potem ustosunkuj się do tego,przedstaw swoje za i przeciw oraz mozliwości.
-wyznacz czas,w jakim sprawdzicie działanie w/w ustaleń i ponówcie rozmowę na temat kolejnych ustaleń,poprawek.
Sprecyzujcie,co dla was jest priorytetem nie do zmiany:
-czy sam fakt Twojego oddalenia/może był podjęty bez jej zgody/?
-czy coś innego/potrzeba większych pieniędzy,na które ona ma inny pomysł niż oddalenie/.
Wokół priorytetów trzeba znajdywać sposoby rozwiązań.To może być,oczywiście bardziej złozone i wymaga wspólnych spotkań z terapeutą,ale czasem fakt chęci kontaktowania się ze sobą jest częścią poprawy zdrowia.
Polecam znależć samemu psychoterapeutę/także na skypie/,by przepracować problem zanim podejmiesz kroki samodzielnie.
Pozdrawiam serdecznie

Psycholog z uprawnieniami psychoterapeuty i mediatora.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy