Nerwowość podczas opieki nad dziećmi

Witam. Żona opiekuje się trojaczkami, jest osobą nerwową, popada w depresję. Jak poradzic sobie z nerwami, stresem związanym z wychowywaniem dzieci itp.?

Witam,
Opieka nad trojaczkami to bardzo absorbująca praca. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że żona w ciągu dnia obciążona jest obowiązkami. Nie pisze Pan w jakim wieku są dzieci? Trójka dzieci w jednym wieku to wyzwanie. Nawet jeśli jesteśmy dobrze zorganizowani, to nie na wszystko może starczyć czasu. Czy żona może liczyć na wsparcie kogoś bliskiego, na ile Pan jest w stanie żonie pomagać. Stres, nerwowość może pojawiać się w momentach, kiedy żona ma poczucie, że nie panuje nad sytuacją, kiedy nie może wyrobić się z niektórymi obowiązkami. Pewnie tak się dzieje, bo przy trójce dzieci wiele rzeczy pojawia się na gorąco. Żona popada w stany depresyjne. Być może czuje się sama z taką ilością obowiązków, a jej subiektywne poczucie, że sobie radzi jest niskie.
Utrzymujący się stres, brak możliwości innego rozwiązania powodują pogorszenie samopoczucia. Żona potrzebuje odskoczni, odreagowania, wyjścia na zewnątrz bez dzieci. Dla tak wymagającej pracy w domu potrzeba przeciwagi. Proszę tak zorganizować życie domowe, aby żona mogła wybrać się na zakupy, do kosmetyczki. Miała chwile tylko dla siebie. Proszę jak najczęściej komplementować żonę, bo to taka supemenka. Jeśli żona ma możliwość pójścia do psychologa lub psychoterapeuty to zalecam. Państwa sytuacja domowa jeszcze prze kilka lat będzie z pewnością obciążająca i aby mieć siłę i poczucie, że robicie świetną pracę wychowawczą warto mieć wparcie psychologiczne.
Pozdrawiam i życzę radości z bycia rodzicami
Milena Goncerz

Witam. Opieka nad trojaczkami to duże wyzwanie. Rozumiem, że to dla Państwa niezwykle szczęśliwa ale też ogromna zmiana w życiu, która wymusza całkowicie nową organizację dnia codziennego. Nie napisał Pan czy żona opiekuje się dziećmi sama? Jeśli tak to z pewnością może być bardzo zmęczona, przeciążona obowiązkami. Proszę postarać się wesprzeć żonę w obowiązkach, może byłaby taka możliwość żeby żonie ktoś pomagał w miarę regularnie, żeby ją częściowo odciążyć.Zastanawiam się czy żona ma okazje do wyjścia z domu, spotkania z koleżankami, kino czy inne rozrywki. Proszę postarać się umożliwić żonie odpoczynek i czas dla niej samej poza domem. Jeśli to przemęczenie takie zachowania mogą pomóc. Natomiast z pewnością pomocne byłyby spotkania z psychologiem tak żeby żona mogła się przyjrzeć swoim uczuciom, stresowi, zdenerwowaniu i zobaczyć jakie są tego przyczyny i spróbować przy pomocy psychologa to zmienić. Spotkania pomogłyby też żonie odnaleźć się w tej nowej sytuacji. Nie opisuje Pan konkretnych objawów, więc trudno stwierdzić czy to depresja ale dobrze byłoby żeby specjalista mógł postawić diagnozę i pomógł w poradzeniu z chorobą. Pozdrawiam serdecznie

Witam. Wystarczy podzielić się obowiązkami z żoną w wychowywaniu dzieci. Podjąć jako ojciec tę odpowiedzialność. Można zatrudnić niańkę do pomocy. Można wyjechać z żoną na kilka dni bez dzieci na uroczy i odprężający weekend. Pójść do kina, teatru, na spacer, do kawiarni, zafundować żonie wizytę u fryzjera, makijażystki czy masażystki. Nakłaniać ją do powrotu do pracy zawodowej. Nie zostawiać jej samej psychicznie, gdy stanowicie "parę" do życia, obowiązków związanych z prowadzeniem rodziny. Zakasuje pan rękawy ... i do roboty. Powodzenia

Mgr Magda A. Pytlok

Witam serdecznie!

Opieka nad tak dużą liczbą dzieci, może być stresująca. Do tego dochodzi brak czasu na realizowanie potrzeb własnych oraz najprawdopodobniej również brak lub zanik relacji z innymi dorosłymi lub długie pozostawanie w domu oraz inne. To są czynniki sprzyjające ujawnianiu się lub indukcji zaburzeń typu depresyjnego lub nerwicowego. Proszę pomyślcie wspólnie o tym aby żona miała czas dla siebie do wykorzystania dowolnie na odpoczynek, spotkania ze znajomymi itp. Jesli to nie pomoże zostaje wizyta u psychologa lub psychiatry.

Pozdrawiam.

Witam,
przy nagromadzeniu się emocji najbardziej pomocna jest rozmowa o nich i uzyskanie wsparcia. Myślę, że to możecie Państwo dawać sobie nawzajem. Warto sięgnąć też po pomoc bliskich osób - zarówno doraźną przy dzieciach jak i emocjonalną - przy swoich troskach. Opieka nad jednym dzieckiem jest wyczerpująca, a co dopiero przy trójce. Ważne, żeby żona miała czas na odpoczynek oraz miejce na swoje uczucia. Zawsze można skorzystać z wizyty u psychoterapeuty.