Jak ustalić podział obowiązków w opiece nad dzieckiem?

Dzień dobry, chciałabym prosić o poradę dot. sprawiedliwego podziału obowiązków w opiece nad dzieckiem, bo już nie daję rady... Nasze maleństwo ma pół roku, wymaga dużo mojej uwagi (jestem na macierzyńskim, więc siedze z dzieckiem non-stop), ojciec pracuje i wraca popołudniami, po czym idzie spać wieczorem normalnie i tylko ja wstaję w nocy do dziecka. Tak się umówiliśmy, bo w końcu on ma pracę i musi nas utrzymać, ale przyznam, że jest mi bardzo ciężko, czuję, że nie mam wystarczająco dużo wsparcia, próbuję rozmawiać, ale nic z tego nie wynika, bo przecież ja siedzę w domu i mogę spać jak dziecko śpi ;/ tylko opróćz zajmowania się dzieckiem gotuję, sprzątam, robię zakupy, ogarniam budżet domowy (płacenie rachunków itd) - robię wszystko! jak ojciec dziecka wraca z pracy chciałabym, aby zajął się dzieckiem, żebym chociaż mogła się spokojnie umyć czy żeby łatwiej było mi posprzątać bardziej wymagające rzeczy, ale on mówi, że jest zmęczony po pracy i chce odpocząć. A kiedy ja mam odpoczywać? jak z nim rozmawiać? pomóżcie proszę!
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Dzień dobry.

Oczywiście Pani odczucia wobec opieki nad dzieckiem są zrozumiałe i uzasadnione. Czas jaki poświęca Pani w domu, kiedy mąż jest w pracy, z pewnością wymaga od Pani duże zaangażowania i wysiłku. Zajmowanie się domem i opieka nad dzieckiem absolutnie może być porównywana, do pracy, jaką wykonuje się w biurze, zakładzie itp.

Wydaje mi się, że najistotniejszym elementem jest rozmowa z mężem - rozumiem, że nie jest to łatwe. Napisała Pani, że wprowadziliście pewne uzgodnienia - wydaje mi się naturalne, że życie je zweryfikowało i można nieco je zmienić.

Istotne jest to, żeby w rozmowie z mężem skupiła się Pani na swoich potrzebach przy unikaniu krytykowania męża. Może niech on zaproponuje co może robić, żeby Panią odciążyć.

Spróbujcie Państwo wprowadzić nowe ustalenia "na próbę". Dajcie sobie np. miesiąc, żeby sprawdzić jak Pani i mężowi odpowiadają ewentualne zmiany.

Jeśli rozmowa z mężem będzie niemożliwa lub nie przyniesie oczekiwanych efektów sugerowałbym rozważenie wizyty u psychologa. Może on pomóc Państwu w prowadzeniu rozmowy ze sobą lub wesprzeć Panią, w Pani trudnościach.

Życzę powodzenia
Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl

0

Szanowna Pani, temat, który Pani porusza jest niezwykle delikatny, ale niestety i częsty. Mężczyźni często nie zdają sobie sprawy jak dużo wysiłku kosztuje prowadzenie domu z jednoczesną opieką nad dzieckiem. Nie jestem pewien jak reguluje to prawo, jednakże reguły życia społecznego zezwalają Pani na dzielenie obowiązków wynikających z prowadzenia domu i opieki nad dzieckiem wraz z partnerem/ojcem. Inna sprawa, że sposób tego dzielenia jest najczęściej wewnętrzną kwestią związku. Z Pani opowieści wynika, że mąż nie chce uczestniczyć w obowiązkach związanych z opieką nad dzieckiem i "ogarnianiem" domu. Kluczowa jest tutaj chyba klaryfikacja jego stanowiska: np. czy uważa, że to obowiązek kobiety i już, czy może boi się opieki nad dzieckiem. Ważne byłoby ustalenie pewnych sztywnych reguł dotyczących wzajemnego czasu na odpoczynek, np. na weekendy.
Nie da się jednoznacznie powiedzieć jak rozmawiać z partnerem, jakich argumentów uzywać, gdyż jego motywacja do powzięcia takiego stanowiska nie ejst jasna. Być może mąż nie rozumie ogromu trudu i wysiłku związanego z tym co Pani robi. Może warto by na weekend sam zajął się dzieckiem i domem? :) Jeśli zaś wynika to z jego poglądaów na życie, to sprawa wydaje się byc znacznie trudniejsza. Ostatecznie pytanie sprowadza się do tego, co Pani jest gotowa zroić, jesli wszystkie próby i negocjacje nic nie wniosą.
Pozdrawiam

0

Witam, jest Pani zmęczona, opiekuje się Pani dzieckiem, mąż pracuje i uważa że nie musi Pani pomagać w opiece nad dzieckiem. Niestety, w wielu przypadkach opieka nad dzieckiem, domem nie jest traktowana na tym samym poziomie co praca zawodowa. Trzeba sobie zdawać jednak sprawę , że jest dużo trudniejsza, wymaga większych kompetencji, odpowiedzialności i wszechstronności. Mąż w tej chwili tego nie docenia, być może pozostawienie dziecka pod jego opieką na dzień, w weekend, pozwoli mu zrozumieć zakres obowiązków jaki jest Pani udziałem. Może również zrozumie ile traci, nie uczestnicząc w opiece nad dzieckiem, ponieważ omija go wiele momentów które sprzyjają nawiązaniu więzi z dzieckiem. Czy jest ktoś w Państwa otoczeniu, rodzina, znajomi, kto mógłby, poza ojcem dziecka, wyręczyć Panią w opiece, tak aby miała Pani czas tylko da siebie? Jeżeli potrzebuje Pani dłuższej rozmowy zapraszam do skorzystania z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Opieka nad dzieckiem z autyzmem

jak należy sie opiekować dzieckiem z autyzmem
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Przede wszystkim należy zapewnić mu odpowiednią terapię - głównie należy wspomagać rozwój kompetencji społecznych oraz komunikację. W związku z tym warto uczęszczać do logopedy oraz na socjoterapię. Ponadto warto, aby Pani/Pan jak najwięcej dowiedział/a się na temat tego zaburzenia - dzięki temu lepiej je Pani/Pan zrozumie.
W Polsce istnieje wiele organizacji pozarządowych, które działają na rzecz osób z autyzmem, między innym poprzez tworzenie grup wsparcia. Poniżej zamieszczam kilka z nich:
1. Fundacja SYNAPSIS, www.synapsis.waw.pl
2. Zarząd Główny Krajowego Towarzystwa Autyzmu
3. Fundacja na rzecz Rodzin Dotkniętych Autyzmem, www.furda.pl
4. Fundacja SILENTIO, www.silentio.pl
5. Fundacja Rozwiązać Autyzm, www.rozwiazacautyzm.pl
6. Fundacja ALPHA, www.autyzm.lublin.pl
7. Fundacja Pomocy Osobom z Autyzmem MADA, www.mada.org.pl
8. Centrum Terapii Autyzmu, www.sotis.pl
9. Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem "Dalej Razem", www.autyzm.zgora.pl
10. Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu "Uczmy się żyć razem ", www.autyzmopole.pl
11.Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem "ProFUTURO", www.pro-futuro.org
Pozdrawiam

0

Dzień dobry!

Pytanie jest zbyt ogóle. Na ten szeroki temat znajdzie Pani wiele informacji w Internecie, na forach internetowych, stowarzyszeniach rodziców dzieci z autyzmem, a także w książkach - podręcznikach, poradnikach itp. Zawsze należy mieć też stały kontakt z lekarzem i psychologiem, którzy bliżej poznają konkretne dziecko, jego problemy, ograniczenia, potrzeby, mocne strony.

Pozdrawiam!

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Witam
Opieka nad dzieckiem z autyzmem nie powinna różnić się istotnie. Potrzebuje ono tego samego co wszystkie dzieci. Miłości, poczucia bezpieczeństwa, zabawy, konsekwencji. Trzeba tylko dostosować otoczenie do jego potrzeb oraz zapewnić wsparcie terapeutyczne.
Pozdrawiam AM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Depresja i opieka nad dzieckiem

Witam, jestem mamą kilkuletniej córeczki.Cierpię na depresję i mój lekarz zalecił mi L* z tego powodu. Obawiam się tylko czy to nie wpłynie na moje prawa do opieki nad dzieckiem i czy były małżonek ( przez którego znalazałam się w tym stanie) nie będzie mógł tego wykorzystać przeciwko mnie aby móc ograniczyć mi prawa do córeczki. Zaznaczę jeszcze, iż mój stan nie wpływa w żaden sposób na wykonywanie obowiązków mamy a wręcz obecność córeczki dodaje mi otuchy. Proszę o wyjaśnienie.

KOBIETA ponad rok temu
Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Ograniczenie praw rodzicielskich polega na pozbawieniu przez sąd możliwości rodziców do decydowania i wychowywania dziecka w określonym zakresie. Zwykle odbywa się to w ten sposób, że dla rodziny jest ustanawiany kurator, który sprawdza, w jakich warunkach jest wychowywane dziecko i czy rodzice wykonują władzę rodzicielską prawidłowo. Ponadto, dziecko wraz z rodzicami lub samo dziecko może być skierowane do placówki zajmującej się terapią rodzinną albo może być skierowane do instytucji, która zajmuje się sprawowaniem pieczy nad dziećmi. Poza tym, wykonywanie władzy rodzicielskiej może być ograniczone w taki sposób, że sąd decyduje, że określone decyzje i czynności rodzice mogą dokonać, ale tylko i wyłącznie za zgodą sądu. Ograniczenie władzy rodzicielskiej oznacza czasami też to, że dziecko trafia do rodziny zastępczej lub innej placówki opiekuńczej, gdzie realizowana jest władza rodzicielska. Kiedy można odebrać prawa rodzicielskie do dziecka? Odebranie praw rodzicielskich następuje w sytuacji dużego zagrożenia dobra dziecka. Postępowanie toczy się w sądzie. Sąd decyduje o odebraniu władzy rodzicielskiej po przeprowadzeniu postępowania w zakresie łamania podstawowych praw dziecka. Zasięga opinii biegłych na temat rozwoju dziecka, sposobu wychowania przez rodziców i na podstawie opinii decyduje, czy władza rodzicielska może być odebrana, czy też nie. Jest to decyzja bardzo poważna, gdyż rodzice zostają całkowicie pozbawieni władzy rodzicielskiej. Sądzę, że Pani choroba – depresja – nie jest powodem, dla którego można byłoby wnosić o ograniczenie Pani praw do córki. Możliwe, że Pani były małżonek, tym bardziej, jeśli jest z Panią skonfliktowany, może chcieć wykorzystać Pani chorobę przeciwko Pani w walce o córkę. Niemniej jednak, jeżeli Pani choroba nie wpływa na jakość życia córki i jej rozwój, nie zaniedbuje Pani przez chorobę obowiązków rodzicielskich, podjęła Pani leczenie i co więcej – znajduje motywację i energię do działania dzięki obecności córki – to nie ma powodów, by ograniczyć Pani prawa rodzicielskie. Nawet, jeśli mąż zechce Pani zaszkodzić, może się Pani bronić, że to wskutek jego zachowania i rozwodu wpadła Pani w depresję.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty