Jak radzić sobie z opieką nad dzieckiem?

Czy opieka nad dzieckiem jest az tak ciezka? Wszyscy mowia mi ze porod to traumatyczne przezycie i ze sobie nie poradze z dzieckiem.. Po pol roku od wychowywania dziecka chcialabym pojsc do pracy najac nianie i zapisac sie na kurs i tego tez mi zabrania rodzina i moj partner chce byc niezalezna a wszyscy mowia ze opieka nad dzieckiem to wyrzeczenie i najlepiej jakbym z nim zostala w domu czuje sie okropnie chce tego dziecka a nikt we mnie nie wierzy co ja mam robic zyc tak jak ja chce czy lepiej posluchac innych

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
podjęcie decyzji o urlopie macierzyńskim czy wychowawczym to indywidualna sprawa każdego rodzica, każdej mamy. Rozumiem, że w tej chwili jest Pani w ciąży i oczekuje Pani na jej rozwiązanie. Zapewne cieżko jest podjąć już teraz decyzję o tym, jak długo po urodzeniu dziecka pozostanie Pani w domu. Partner i rodzina mogą z własnej perspektywy bądź przez pryzmat doświadczeń swoich czy innych doradzać i proponować różne rozwiązania. Myślę jednak, że po urodzeniu dziecka sama Pani poczuje ten moment, w którym będzie chciała Pani wrócić do pracy, może będzie to pół roku, może rok, albo dwa. Zależy to od indywidualnych preferencji. Warto jednak w takim przypadku zadbać nie tylko o potrzeby dziecka, ale również o swoje potrzeby. Ważne też, aby dać sobie prawo do tego, że oprócz bycia matką jest Pani także kobietą, która chce się realizować zawodowo. Wielu matkom udaje się godzić macierzyństwo z pracą zawodową. Na pewno jest to wymagające, ale realne do wykonania.
Pozdrawiam.

Opieka nad dzieckiem może być wyzwaniem, dobrze jest jednak być dobrej myśli. Warto także decyzje związane z powrotem do pracy uzależnić zarówno od swoich potrzeb, potrzeb swojej rodziny (głównie Maluszka, który się urodzi), a także sytuacji w jakiej będziecie, gdy będzie Pani tą decyzję podejmować. Można dać sobie czas i -mając wstępny plan- elastycznie i adekwatnie dostosowywać się do tego, co będzie w danym czasie potrzebne. Ostatecznie to Państwo jako rodzice i partnerzy będziecie podejmować decyzje, jak najlepiej zająć się dzieckiem i co będzie najpotrzebniejsze dla Waszego związku i rodziny.
Jeśli nacisk ze strony rodziny jest duży, a Pani czuje trudności w postawieniu granic czy nie czuje Pani jedności z partnerem- warto przemyśleć konsultacje z psychologiem. Pomoże zrozumieć głębsze przyczyny konfliktu, udzieli wsparcia oraz wskazówek dotyczących poradzenia sobie w tej sytuacji. Da to szanse Pani uspokoić się, uwierzyć w siebie, a także budować partnerski związek z poszanowaniem potrzeb wszystkich stron.

Witam, proszę skorzystać z pomocy psychologicznej aby porozmawiać o swojej sytuacji. Opieka nad dzieckiem jest absorbującym zajęciem. Najlepiej byłoby znaleźć "złoty środek", jednak trudno w tej chwili wskazać gotową receptę. Po przyjściu dziecka na świat może wiele zmienić się również w Pani postrzeganiu sytuacji. Bycie matką to cudowne przeżycie, wiąże się z odpowiedzialnością, jest to dla Pani nowa rola, ale nie musi się wiązać z przeżywaniem traumy. Jeżeli nie czuje Pani wsparcia w kręgu rodziny, proszę się zastanowić jak sama może Pani przygotować się do roli matki, skorzystać z pomocy na przykład w szkole rodzenia. Pozdrawiam serdecznie