Lęk przed opieką nad własnym dzieckiem

witam za niecały miesiac zostane mamą po raz pierwszy i bardzo sie boje czy dam sobie rade z malenstwem czy bede umiala zająć sie prawidlowo dzieckiem jak wogóle do tego podejsc.i co zrobic by uniknac kolki niemowlecej

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
obawy młodych mam przed opieką nad maleństwem są dość często występującym problemem. Lęki wynikają z różnych źródeł. Być może warto rozważyć spotkanie z psychologiem, z którym będzie Pani mogła porozmawiać o wszelkich swoich obawach.
Życzę dużo powodzenia
Pozdrawiam

Witam,
do pewnego stopnia obawy przed tym są naturalne i świadczyć mogą o Pani wrażliwości i odpowiedzialności, jednak nie ma potrzeby zbytniego martwienia się, warto przede wszystkim zaufać własnej intuicji, zawsze może Pani także radzić się specjalistów. Pozdrawiam.

To bardzo naturalne, co Pani czuje. Wynika z miłości i troski,. Wiele mam to przeżywa. Warto pamiętać, ze wszystko, co będzie Pani robiła przy maluszku, będzie Pani robiła z miłości, a zatem będzie to dobre. Nie trzeba tez być idealna mama, wystarczająco dobra mama, która nie tylko spełnia potrzeby maluszka, ale pamięta także o swoich jest marzeniem każdego dziecka. Warto uwierzyć w siebie. Przypomnieć sobie wszystkie trudności, z którymi już w życiu Pani sobie poradziła i siłę, która Pani ma, skoro znalazła się tutaj i dzisiaj.
Często też bardziej antycypuje się lęk i strach przed podjęciem jakiejś nowej aktywności czy roli, a kiedy ona już się dzieje, okazuje się nie tak trudna!
Aby zapewnić sobie wsparcie warto tez porozmawiać z mamami, które pierwsze macierzyństwo maja już za sobą (swoja mamą, ciocią, koleżankami)- może to być nie tylko przyjemne, relaksujące, ale także pozwoli dowiedzieć się o ich lękach i metodach radzenia sobie z nimi.